Na Pradze biskup dostępny dla każdego

KAI / slo

W ramach projektu Ewangelizacja Warszawy 16 kwietnia wieczorem w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika można było porozmawiać z abp. Henrykiem Hoserem. W luźnej atmosferze biskup warszawsko-praski odpowiadał na zadawane mu przez wiernych pytania - począwszy od zagadnień duchowych, przez aktualne kwestie społeczno-gospodarcze, aż po sprawy osobiste.

Abp Hoser podkreślił, że diecezja warszawsko-praska, licząca ponad 1 mln 300 tys. wiernych, powinna być naszym wspólnym domem. - Aby tak się stało, każdy z jej członków powinien wziąć odpowiedzialność za cały organizm, do którego przynależy - tłumaczył ordynariusz.

Opowiadając o tym, jak na co dzień wygląda duszpasterska posługa biskupa diecezji, abp Hoser podkreślił, że nie jest w stanie spotkać się z każdym wiernym osobiście i porozmawiać z nim, ponieważ diecezja to żywy organizm, w którym nieustannie coś się dzieje. - Jestem zapraszany do parafii na różnego rodzaju uroczystości, spotkania o charakterze religijno-społecznym, a trzeba jeszcze brać pod uwagę potrzeby istniejących i posługujących na terenie diecezji zgromadzeń zakonnych czy kapłanów, którzy potrzebują mojej obecności - mówił abp Hoser.

Jak dodał, obowiązki biskupa nie kończą się jednak tylko na diecezji, obejmują jeszcze Kościół w Polsce, a nawet Kościół powszechny. - Jestem członkiem kilku komisji Episkopatu Polski. Nasza diecezja prowadzi misje w Afryce. Mamy kapłanów pracujących na Wschodzie, których trzeba odwiedzać. Na to wszystko potrzebny jest czas - tłumaczył hierarcha.

DEON.PL POLECA


Poruszając kwestie kondycji współczesnego świata, abp Hoser powiedział, że wiara w Boga jest nieustannie wystawiana na próbę. Dziś grupą najbardziej narażoną na zagrożenia duchowe są ludzie młodzi. Jak im pomóc? To jest ogromne wyzwanie dla całego Kościoła, czyli nie tylko samego duchowieństwa, ale także ludzi świeckich. Jeśli rodzice nie staną na wysokości zadania i nie nauczą dzieci elementarnej moralności i sami nie będą przykładam, to społeczeństwo będzie się degenerować - podkreślił biskup warszawsko-praski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że właśnie młodzieży dedykowany jest Dom Św. Faustyny w Ostrówku. - W tym miejscu odkrywa się jej człowieczeństwo. Aby poznać świętego, trzeba najpierw zobaczyć, jakim był człowiekiem - powiedział arcybiskup, zachęcając do odwiedzenia Ostrówka.

W trakcie spotkania pojawiły się także pytania z zakresu liturgii. Tłumacząc znaczenie postawy w czasie Mszy św., abp Hoser zachęcał wiernych do dziękczynienia po Komunii świętej. - Człowiek powinien mieć świadomość, że przyjmując w czasie Eucharystii Jezusa Chrystusa, staje się jakby "żywą monstrancją" - zauważył arcybiskup.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Pradze biskup dostępny dla każdego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.