"Nadszedł czas dowartościowania rolnictwa"

(fot. EPA/Giuseppe Giglia)

Nadszedł moment wezwania do dowartościowania rolnictwa nie w znaczeniu nostalgicznym, ale jako bogactwa niezbędnego dla przyszłości – powiedział Benedykt XVI w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”. Skupił się w nim na światowym kryzysie gospodarczym, o którym była mowa na niedawnym szczycie G20 w Seulu.

Kryzys ten, według papieża, ma „rozliczne przyczyny i jest silnym wezwaniem do głębokiej rewizji modelu globalnego rozwoju gospodarczego. – Jest ostrym symptomem, który dołączył do innych jeszcze poważniejszych i doskonale już znanych, jak utrzymywanie się braku równowagi pomiędzy bogactwem i ubóstwem, skandal głodu, kryzys ekologiczny oraz, również już powszechny, problem bezrobocia – analizował Ojciec Święty.

W tej sytuacji „decydujące znaczenie zdaje się mieć strategiczny rozwój rolnictwa. – W istocie bowiem proces uprzemysłowienia często usuwał w cień sektor rolny, który choć czerpał korzyści z nowoczesnej wiedzy i technologii, utracił jednak swą wagę, co miało poważne następstwa także na płaszczyźnie kultury. Wydaje mi się, iż nadszedł moment wezwania do dowartościowania rolnictwa nie w znaczeniu nostalgicznym, ale jako bogactwa niezbędnego dla przyszłości – wskazał Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA

Jego zdaniem w obecnej sytuacji gospodarczej „bardziej dynamiczne gospodarki mają pokusę uciekania się do korzystnych sojuszy, które jednak mogą okazać się szkodliwe dla innych, biedniejszych państw, przedłużając sytuację skrajnego ubóstwa mas mężczyzn i kobiet i ogołacając bogactwa naturalne Ziemi”. Ponadto, niezależnie od kryzysu, „w krajach od dawna już uprzemysłowionych pobudza się do stylów życia opartych na niezrównoważonym konsumpcjonizmie, które okazują się również szkodzić środowisku i ubogim”.

– Należy więc postawić w sposób rzeczywiście konkretny na nową równowagę pomiędzy rolnictwem, przemysłem i usługami, ażeby rozwój był zrównoważony, nikomu nie brakowało chleba i pracy oraz powietrza, wody, a inne pierwszorzędne środki zachowane zostały jako dobra uniwersalne – stwierdził papież. Dodał, że „fundamentalne znaczenie” ma tu „wykształcanie i szerzenie wyraźnej świadomości etycznej” wobec najbardziej złożonych wyzwań obecnego czasu, wychowanie wszystkich do „mądrzejszej i bardziej odpowiedzialnej konsumpcji”, krzewienie osobistej odpowiedzialności i społecznego wymiaru pracy na roli, „opartych na niezmiennych wartościach, jak gościnność, solidarność, podział trudów pracy”.

Wy, którzy w przeszłości cierpieliście za wierność Chrystusowi i Kościołowi jesteście szczególnie wrażliwi wobec tych, którzy dzisiaj są poddawani podobnej próbie - powiedział do Polaków Benedykt XVI po modlitwie "Anioł Pański" w Watykanie. Wezwał do modlitwy "o wolność głoszenia w świecie ewangelicznego orędzia".

- Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Wiem, że z inicjatywy Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Kościół w Polsce modli się dzisiaj za wszystkich braci i siostry, którzy znoszą cierpienia z powodu wierności Ewangelii. Wy, którzy w przeszłości cierpieliście za wierność Chrystusowi i Kościołowi jesteście szczególnie wrażliwi wobec tych, którzy dzisiaj są poddawani podobnej próbie. Módlmy się do Boga o wolność głoszenia w świecie ewangelicznego orędzia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nadszedł czas dowartościowania rolnictwa"
Komentarze (1)
RJ
Robert Jęczeń
14 listopada 2010, 21:38
Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym wyjściem na zakupy do "galerii" handlowej.