Nagroda dla katolickiego centrum dla dzieci

Radio Watykańskie

Kolejny katolicki ośrodek w Indiach został odznaczony przez prezydent tego kraju Pratibhę Patil za działalność charytatywną na rzecz najbardziej potrzebujących. Tym razem nagrodzono centrum, które pomaga dzieciom mającym problemy z mową i ze słuchem.

Ośrodek edukacyjny w Shillongu, stolicy północnowschodniego stanu Meghalaja, odznaczony został za pracę wśród dzieci z wadami mowy i słuchu. Od 1996 r. prowadzą go zakonnice ze zgromadzenia Misjonarek Maryi. W szkole z internatem uczy się około 150 dzieci pochodzących z siedmiu północnoindyjskich stanów. Nauczanie prowadzi 7 zakonnic i 50 nauczycieli. Wśród grona pedagogicznego dziewiętnastu nauczycieli to osoby niepełnosprawne.

W ramach pracy ośrodka zakonnice organizują między innymi diagnostykę wad mowy i słuchu na terenach wiejskich. Prowadzą również szkolenia dla nauczycieli i opiekunów w zakresie pracy z dziećmi o upośledzonej mowie i słuchu. Ponadto uczą upośledzoną młodzież zawodów, takich jak tkactwo, szycie odzieży wełnianej, wyszywanie i zdobienie ubiorów. Siostry Misjonarki Maryi znane są z fachowej, pełnej miłości opieki nad dziećmi z uszkodzeniami słuchu.

W opinii zakonnic pracujących w ośrodku przyznane właśnie wyróżnienie jest wyrazem uznania ze strony władz kraju dla ich działalności. Misjonarki Maryi założył w Assamie w 1942 r. ks. Stefan Fernando SDB. Jest to pierwszy katolicki zakon powstały w północnowschodnich Indiach. Odznaczony orderem ośrodek edukacyjny dla dzieci z wadami mowy i słuchu nosi imię założyciela zgromadzenia, ks. Ferrando.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nagroda dla katolickiego centrum dla dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.