Nagroda "Per Artem ad Deum" dla Zanussiego
„Per Artem ad Deum” – medal przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury odebrał 14 czerwca w Kielcach Krzysztof Zanussi, światowej sławy reżyser, podczas XI Międzynarodowej Wystawy Budownictwa Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo 2010.
Nagroda została w historii SacroExpo wręczona po raz szósty, ale po raz pierwszy człowiekowi filmu. Nagroda została utworzona przez Jana Pawła II w 1982 i jest wyłącznie przyznawana podczas kieleckich targów. W ub. roku otrzymał ją wybitny kompozytor Wojciech Kilar, a rok wcześniej – Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL.
- Artyście na starość bywa coraz ciężej - z poczuciem samotności i przeświadczeniem, że coraz gorzej sprzedaje się ta sztuka, wymiar duchowy obniża rangę towaru, a przynależność do Kościoła jest piętnem” – komentował reżyser, nazywając tak „niespodziewanie otrzymany medal” - „światełkiem w ciemności”.
Reżyserowi w imieniu abp. Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury, gratulował m.in. bp Marian Florczyk, dziękując za zajmowanie się w swojej twórczości człowiekiem – istotą rozumną, wolną oraz za „zmuszanie” widzów do zbliżania się do transcendencji i metafizyki. Biskup podkreślił, że jest to nagroda za całokształt twórczej drogi.
Uroczystą galę w kieleckim hotelu kongresowym zakończył koncert uczniów Państwowych Szkół Muzycznych.
W związku z przyznaniem reżyserowi medalu papieskiego, tegorocznym targom SacroExpo towarzyszy Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego. Była to jedna z kluczowych imprez kulturalnych, towarzyszących ekspozycji targowej.
W Kielcach w kinie „Moskwa” od 12 do 14 czerwca odbywały się projekcje filmów reżysera.
Z „wczesnym Zanussim” miłośnicy jego sztuki spotkali się już w sobotę – była to projekcja jednych z pierwszych dzieł reżysera: „Struktury kryształu” oraz „Iluminacji”. W niedzielę pokazano filmy z wątkiem politycznym: „Barwy ochronne”, „Kontrakt”. W poniedziałek odbyła się przedpremierowa prezentacja filmu „Rewizyta”, ukazującego dalsze losy bohaterów filmów „Życia rodzinnego”, „Barw ochronnych” oraz „Constans”. Po projekcji reżyser spotkał się z kielecką publicznością.
Krzysztof Zanussi, ur. w 1939 r. to światowej sławy polski reżyser, scenarzysta, producent filmowy. W latach 1974 -81 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od 1994 jest przewodniczącym Europejskiej Organizacji Kultury Audiowizualnej „Eurovision”, od 1994 – członek PAU.
W latach 70. był jednym z czołowych przedstawicieli kina moralnego niepokoju. Tworzy filmy refleksyjne, w których analizuje uwarunkowania egzystencjalne i postawy życiowe, nie stroni od aspektów filozoficznych. Za kilkadziesiąt ze swoich filmów nagradzany i wyróżniany podczas prestiżowych festiwali w większości krajów Europy i poza nią. Jest także autorem książek, wykładowcą wyższych uczelni, publicystą, opublikował m.in. kilka prac na temat warsztatu filmu amatorskiego.
W tym roku podczas SacroExpo w Kielcach od 14 do 16 czerwca swoją ofertę zaprezentowało ponad 300 wystawców z 16. krajów, w tym po raz pierwszy z Rosji.
Medal Targów Kielce otrzymało Zgromadzenie Sióstr Westiarek Jezusa z Warszawy - za „podtrzymywanie tradycji haftu ręcznego Ornatu Złotego”. Medal odebrała s. Krystyna Motyl, przełożona generalna zgromadzenia.
Medal JE Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana odebrała Urszula Sot – właściciel Pracowni Artystycznej „Veronica” z Radomia – za podtrzymywanie tradycji technik plastycznych we fragmencie mozaiki weneckiej ołtarzowej „Trójca Przenajświętsza”.
Medal Honorowy JE Prymasa Józefa Glempa – otrzymał art. rzeźbiarz Gennadij Jerszow z Gdańska za „indywidualną interpretację stacji Drogi Krzyżowej”.
Wśród kilkunastu wyróżnień jury konkursowe doceniło aranżację stoiska wystawienniczego wydawnictwa „Gość Niedzielny” z Katowic.
Ks. Piotr Sierzchała, komentując w imieniu komisji poziom artystyczny oferty Targów SacroExpo 2010, wyraził ubolewanie z powodu „wrzucania wielu produktów do jednego worka” oraz tego, że „sztuka sakralna zaczyna być pisana przez małe "s". Zaapelował do producentów, by stawiali sobie wymagania i zwiększali poprzeczkę.
Targi SacroExpo to także miejsce spotkania z osobistościami kultury i sztuki religijnej. Dotychczas na kieleckich targach gościli m.in.: przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury abp Gianfranco Ravasi, fotograf papieża Jana Pawła II Arturo Mari, arcybiskup metropolita krakowski Stanisław Dziwisz, Patriarcha Prawosławny abp Sawa i inni.
Skomentuj artykuł