Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka 2011

KAI / ad

Bp Marek Jędraszewski, prof. Andrzej Nowak, ks. Jerzy Buxakowski, prof. Ryszard Zimak, Janina Mirecka i prof. Stanisław Portalski zostali laureatami tegorocznych nagród im. Włodzimierza Pietrzaka. Uroczysta Gala odbyła się w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II im. Porczyńskich w Warszawie 9 czerwca.

W uroczystości wzięli udział m.in. prymas-senior kard. Józef Glemp, abp Stanisław Gądecki z Poznania, bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Wiesław Mering z Włocławka i bp Andrzej Dziuba z Łowicza.

Biskup prof. dr hab. Jędraszewski został uhonorowany nagrodą naukową za wybitne osiągnięcia w dziedzinie antropologii filozoficznej i ukazywanie dla niej transcendentnej perspektywy, a także za monumentalną pracę historyczno-dokumentacyjną poświęconą prześladowanemu przez UB arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi.

Dziękując za nagrodę biskup nawiązał do bohatera swojej książki, przypominając jego charyzmę i dokonania dla Kościoła w Polsce. Podczas gali bp Jędraszewski wspominał, że kard. Wojtyła odwiedził abp. Baraniaka w szpitalu na tydzień przed jego śmiercią i zapewnił go, że Kościół nie zapomni jego zasług. Po latach już jako Jan Paweł II zapytał bp. Jędraszewskiego co robi się, by zachować pamięć o arcybiskupie.

Nagrodę specjalną uhonorowano ks. infułata dr. hab. Jerzego Buxakowskiego, który nie mógł przybyć ze względu na podeszły wiek i chorobę. Kapituła wyróżniła niestrudzone ukazywanie prawdy o Bogu i godności ludzkiego powołania do życia w małżeństwie i rodzinie – prace wykonywane z najgłębszą wiernością Bożemu Objawieniu i Kościołowi. Ks. Buxakowski jest m.in. autorem publikacji „Wprowadzenie do teologii duszpasterstwa rodzin”, współtworzył w latach 50-tych duszpasterstwo Służby Zdrowia i duszpasterstwo rodzin.

Nagrodę artystyczną otrzymał prof. dr hab. Ryszard Zimak, za wieloletnią pracę dydaktyczno-wychowawczą. Promocję muzyki sakralnej oraz za prawykonania oratoryjnych dzieł kompozytorów polskich. Dziękując za nagrodę prof. Zimak przypomniał, że jest wiele nie wydanej, a cennej sakralnej muzyki, wielu nieznanych polskich kompozytorów. Ubolewał też, że do tej pory nie powstał Instytut Polskiej Muzyki Dawnej. Apelował, by nie zapominać o narodowej spuściźnie, jaką jest muzyka sakralna.

Artystyczne wyróżnienie otrzymała także Janina Mirecka za bogaty dorobek w dziedzinie rzeźby i medalierstwa, ukazujący szczególnie żołnierzy Powstania Warszawskiego, a także za patriotyczne świadectwo życia. By się odwdzięczyć, artystka podarowała Kapitule jeden z zaprojektowanych przez siebie medali.

Nagrodę zagraniczną otrzymał prof. dr inż. Stanisław Portalski, na stałe mieszkający w Londynie i związany od 1965 roku z Polskim Towarzystwem Naukowym na Obczyźnie. Kapituła doceniła jego osiągnięcia w dziedzinie inżynierii chemicznej oraz zaangażowanie w sprawy Polski, zwłaszcza poprzez działalność w PTN. Profesor dziękując za nagrodę wskazał bp. Dziubę jako tego, któremu ją zawdzięcza ze względu na wieloletnią znajomość.

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest od 1948 r.
Początkowo przyznawana była przez środowisko „Dziś i Jutro", następnie przez Stowarzyszenie PAX, obecnie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana" - za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką, osiągnięcia w pracy formacyjnej, kulturalno-społecznej i edukacyjnej, będące świadectwem postaw chrześcijańskich i patriotycznych. Spełniała zawsze rolę inspirującą wobec twórczości, działalności i postaw mających swe źródło w chrześcijańskim humanizmie.

Jej laureatami byli do tej pory m.in. arcybiskup przemyski Ignacy Tokarczuk, abp Kazimierz Majdański, o. Jan Góra OP, o. Jerzy Tomziński ZP, a także takie instytucje jak Katolicki Uniwersytet Lubelski, Instytut Studiów nad Rodziną, Instytut Prymasowski Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka 2011
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.