Najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II

(fot. PAP/Waldemar Deska )
KAI / slo

W Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie została dziś odsłonięta najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II. Mierzy ona 13,8 m wysokości.

Pobłogosławił i odsłonił ją abp Wacław Depo metropolita częstochowski. - Takiego zawierzenia Bogu, jakie miał Jan Paweł II życzę każdemu z was - mówił arcybiskup.
Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym abp Józefa Kowalczyka, prymasa Polski. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, przedstawiciele świata kultury, Kościoła i mediów na czele z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem redaktorem naczelnym "Niedzieli".

Błogosławieństwo i odsłonięcie statuy poprzedził występ Jerzego Zelnika, który odczytał najpiękniejsze teksty oraz fragmenty z nauczania bł. Jana Pawła II. Wystąpił również Mały Chór Wielkich Serc z Łodzi i duet "Ewan".

Błogosławiąc statuę abp Wacław Depo odmówił modlitwę przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II o to, aby "świat doświadczył, że Chrystus jest Panem dziejów i historii".

- Figura powstała jako wotum dla jednego z największych Polaków, jednego z najwybitniejszych papieży i autorytetu Kościoła. Powstała w Częstochowie, w miejscu z którym był w pewien sposób związany. To Częstochowę odwiedzał praktycznie zawsze w ramach pielgrzymek do Polski, tu w 1991 r. zorganizował Światowe Dni Młodzieży, nazwał Częstochowę dobrym miastem i został jego honorowym mieszkańcem - podkreślił Piotr Kaleta, dyrektor ds. mediów w Parku Miniatur Sakralnych.

- Data uroczystości nie jest przypadkowa. Trzy lata temu właśnie 13 kwietnia uratowałem życie mojemu tonącemu synowi. Wówczas postanowiłem odwdzięczyć się za to papieżowi. Ta statua ma być takim dowodem wdzięczności. To moja bardzo osobista kwestia, figura Jana Pawła II to nie jest sprawa biznesowa - podkreślił Leszek Łysoń, prezes Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie w jednym z wywiadów prasowych.

Statua przedstawia Jana Pawła II w białej sutannie - stroju, w którym pielgrzymował i od którego wziął się jego przydomek - biały pielgrzym. Postać przedstawia Ojca Świętego z uniesionymi ramionami w geście błogosławieństwa. Gest ten naśladuje też pierwszy gest, jaki Jan Paweł II wykonał po wyborze na papieża, błogosławiąc tłum zebrany na placu św. Piotra.

Wykonawcą statuy jest firma MALPOL z Nowej Soli.

Park Miniatur Sakralnych został otwarty 10 sierpnia 2011 r. w wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze w Częstochowie. Podziwiać w nim można sanktuaria Kościoła katolickiego w skali 1:25 m.in. Ostrą Bramę w Wilnie (Litwa), bazylikę św. Jana na Lateranie w Rzymie (Włochy), sanktuarium w Fatimie (Portugalia), katedrę św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela (Hiszpania), sanktuarium Montserrat pod Barceloną (Hiszpania), dwa kościoły z bawarskiego Altötting (Niemcy), Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie (Izrael), Dom Maryi Dziewicy ze Wzgórza Słowików w Efezie (Turcja), Eczmiadzyn (Armenia), kościół w Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem (Autonomia Palestyńska), bazyliki w Mariazell (Austria), Lourdes (Francja), Loreto (Włochy) i w Asyżu (Włochy).

Park Miniatur Sakralnych zajmuje teren o powierzchni 4 ha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II
Komentarze (30)
J
jonasz
7 maja 2013, 14:57
nastepny pomnik katolickiej glupoty .... no coz ciemnota u nas jeszcze mocno sie trzyma wiecej kosciolow , wiecej pomnikow, piegrzymek i kasy na czarnych nierobow, napewno w Polsce bedzie lepiej
H
Haifi
18 kwietnia 2013, 19:59
"Nie stawiajcie mi pomników, zróbcie coś dobrego dla ludzi". Nie lepiej pieniądze, które zostały włożone w pomnik przekazać np na leczenie dzieci z nowotworami albo na jakiś dom dziecka? Myślę że Ś.P Karol Wojtyła by bardziej się cieszył z tego gestu niż z pomnika... To jest zaprzeczanie woli Jana Pawła II... Szkoda słów...
D
Daniel
18 kwietnia 2013, 09:56
Porażka .... Jaki nasz naród malutki ....
M
majka
15 kwietnia 2013, 11:16
To jest chore, po co ten pomnik, komu potrzebny?pan Bóg ma zwałe i ma takich ludzi dość!!!!!!!!!!!!!!Papież wyrażnie prosił aby mu pomników NIE STAWIAĆ ale Polak wie lepiej!!!!
K
Krzysztof
14 kwietnia 2013, 07:50
Jezus by nie wystarczył ?
G
gosia
14 kwietnia 2013, 07:25
A ja uwazam ,ze to piekny gest! I nie ma w nim nic z balwochwalstwa.
B
Bazyli
14 kwietnia 2013, 01:04
Dle mnie to bałwochwalstwo.
M
Michał
13 kwietnia 2013, 23:53
Ludzie, wasze pieniądze, wasza rzecz, jak je wydacie. Kim jesteście, że wam oceniać, czy ten koleś zrobił dobrze czy źle, wydając te pieniądze na taki cel, a nie inny? Lepiej przecież, żeby wydał na samochód z nowego salonu Ferrari w Polsce, wtedy wszystko byłoby w porządku, nikt by nic nie powiedział, bo zapracował, to sobie może jeździć. Skąd nie wiecie, ile pieniędzy koleś nie wydaje na cele charytatywne. Trochę to można porównać do sytuacji, w której rozmawia palacz i potępiający go nie-palacz. Nie-palacz mówi, że za te "przepalone" pieniądze można by kupić piękną willę, na co palacz odpowiada: to gdzie jest twoja willa? Hipokryzja do potęgi n-tej - już widzę, jak wszyscy krytykujący tego pana oddali by na jego miejscu całą kwotę (dajmy na to 100 tys. zł) na biednie dzieci w Afryce. 
!
!!!
13 kwietnia 2013, 23:29
Niech będzie niemym wyrzutem sumienia dla samorządowców Częstochowy z SLD i PO, którzy dofinansowali niemoralną metodę in vitro!
E
Edyta
13 kwietnia 2013, 22:58
Biedny Jan Paweł II pewnie nie jest zachwycony... ale jak pisał Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu "Pomnik studenta": ...bo my, Polacy, my lubim pomniki... cóż robić, niewiele zrozumieliśmy z papieskiego nauczania.
MAŁGORZATA PAWŁOWSKA
13 kwietnia 2013, 22:44
W Parku Miniatur Sakralnych Albo nazwa parku już niewłaściwa, albo statua tam nie pasuje. Chyba tego nie przemyślano. Ciekawe ile stypendiów dla zdolnej, a biednej młodzieży można było ufundować za tę statuę,
M
mattanjah
13 kwietnia 2013, 22:19
@mattanjah rodziNOM. ...wiem. Zauważyłem dopiero jak dodałem komentarz.
R
Ranruin
13 kwietnia 2013, 22:13
@dobrylibero Lepiej bym tego nie ujął co do pomnika, choć fragmentami może nieco ostro... Może to dobrze, że ostro? Przecież to paranoja. Sam uważam, że skromny pomnik, taki jak przy Katedrze w Poznaniu to fajna sprawa, żeby się spotkać przy nim, pomodlić, podziękować ale robienie największego pomnika na świecie to... no wspomniał o tym dobrylibero. Porażka. Powinniśmy budować bł. Janowi Pawłowi II pomnik naszych serc, lepiej służąc Bogu, inspirując się jego nauczaniem i duchową spuścizną. 
SJ
Slownik Jezyka Polskiego
13 kwietnia 2013, 22:11
@mattanjah rodziNOM.
RS
Rafal Sopot
13 kwietnia 2013, 22:10
co Wam ludzie tak przeszkadza ten pomnik? Wazna jest dobra intencja.
M
mattanjah
13 kwietnia 2013, 22:08
Bez sensu. Znowu pieniądze wyrzucone w błoto ale co tam ważniejszy jest kolejny pomnik niż to aby pomóc ubogim rodziną. Gratuluje
R
rapalo
13 kwietnia 2013, 21:56
Z twarzy wygląda jak por. Borewicz.
P
papa
13 kwietnia 2013, 21:51
Jak już stawiają pomniki, to niech do ch... jasnej będą one ładne.
J
jotel
13 kwietnia 2013, 21:25
@AM: A kimże ty jesteś, żeby po chamsku atakować Ojca Dariusza?  Czyzby kolejne wcielenie tzw. "Anny"
A
AM
13 kwietnia 2013, 20:16
Ale ten Dariusz Piórkowski to napalony bojownik. Atakuje bp. Depo ? Chyba deon zupełnie upada na dno!
D
dobrylibero
13 kwietnia 2013, 20:11
Ten pomnik jest wulgarnym znakiem pychy, bezguścia i pazerności w jednym, a dodatkowo kolejnym już w Polsce działaniem dokładnie wbrew woli bł. Jana Pawła II, który jednoznacznie prosił, żeby pomników mu nie stawiać. Myślę, że Jana Pawła II by po prostu zemdliło na jego widok. To oznaka duchowego wypalenia znacznej części hierarchów i księży w Polskim kościele (którzy ten pomnik usankcjonowali chociażby obecnością na otwarciu i święceniem), a co za tym idzie lichej wiary ludzi. Karol Wojtyła był istotnie człowiekiem inspirującym, ale wielkością swojej wiary i miłości w ewangelię Jezusa. Od jego śmierci mamy do czynienia z procesem zakrzyczenia i wykrzywienia prawdziwego przesłania jakie nam pozostawił. Znakiem tego wykrzywienia są mdłe kremówki i sentymentalno-nijaka narracja o wielkim rodaku uprawiana przez wielu duchownych. Poczynając od nielojalności jego osobistego sekretarza, którego uczynił wykonawcą testamentu - a który nie wykonał jego głównego zapisu - "notatki i rzeczy osobiste spalić", mamy do czynienia z postępującą stagnacją. Ab. Dziwisz nie wykonał tego zapisu, bo wiedział, że cały kapitał na ów dochodowy gadżeciarski przemysł, zniknąłby bezpowrotnie. Jedynym prawdziwym pomnikiem jaki Bóg sam wystawił swojemu wiernemu słudze była scena z pogrzebu i powiewające na wietrze kartki Ewangelii - po ludzku jaka kruchość i ulotność, w porównaniu do kamiennych i cementowych maszkarad, ale z drugiej strony jaka siła i prawda, dla tych, którzy wierzą. Pozdrawiam wszystkich prawdziwych braci i siostry w Chrystusie. Trzymajcie się
A
architekt
13 kwietnia 2013, 19:50
Rzeczywiście "niewielka" to miniatura jak na Park Miniatur Sakralnych:) Polski folklor dla ludu.
L
leszek
13 kwietnia 2013, 18:59
Jakby nie patrzeć mamy najwięcej pomników Jana Pawła II i mamy także pomnik najwyższy. Żaden niedowiarek nie może już zaprzeczyć, że Jan Paweł II był i jest naprawdę wielki. 
L
leszek
13 kwietnia 2013, 18:51
O kurka wodna. Na szczęście mieszkam w Warszawie, a nie w Częstochowie.
A
andżelika
13 kwietnia 2013, 18:24
Jeśli ktoś nie doczytał, pomnik jest rodzajem wotum prywatnego inwestora, a nie wymysłem abpa Wacława Depo. Widocznie miał taką potrzebę serca. Jego pieniądze, jego decyzja. 
MR
Maciej Roszkowski
13 kwietnia 2013, 17:50
 Ten rekord nie utyrzyma się długo, pewnie niedługo powstanie pomnik 15-to metrowy. A może by tak stypendium dla stypendystów III Tysiąclecia, albo coś innego pożytecznego?
Dariusz Piórkowski SJ
13 kwietnia 2013, 17:08
Zapytam tylko, ile pomników Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza i innych wybitnych Polaków stoi w Polsce? To nie jest sprawa tego, stawiać czy nie stawiać, ale ile ich stawiać, nie mówiąc już o artystycznej jakości, bo ta czasem jest pożal się Boże.
A
artur
13 kwietnia 2013, 17:04
Tu nie chodzi, o to żeby stał pomnik, bo nie ma na co kasy wydać. Tu chodzi o coś więcej, gdy nas już nie będzie za 100, 200 a może i 500 lat, żeby przypominał że był ktoś taki jak JPII i jego nauczanie jest aktualne.
Dariusz Piórkowski SJ
13 kwietnia 2013, 16:22
"Nie stwaiajcie mi pomników [...]". Dlaczego nikt nie słucha, nie szanuje woli Jana Pawła II. Czy abp Wacław Depo nie słyszał tych słów? Dlaczego my katolicy budujemy nietrwałe kamienne pomniki, zamiast pomników czynów, dlaczego? ... Bo to jest łatwiejsze i sprawia wrażenie, że zrobiło się coś wartościowego. Wtedy łatwiej przeoczyć rzeczywiste potrzeby i wyzwania.
M
Mateusz
13 kwietnia 2013, 16:20
"Nie stwaiajcie mi pomników [...]". Dlaczego nikt nie słucha, nie szanuje woli Jana Pawła II. Czy abp Wacław Depo nie słyszał tych słów? Dlaczego my katolicy budujemy nietrwałe kamienne pomniki, zamiast pomników czynów, dlaczego?