Nauczanie bł. ks. Jerzego jest ponadczasowe

Nauczanie bł. ks. Jerzego jest ponadczasowe
siądz Jerzy mówił o wolności wewnętrznej. Wiedział, że człowiek wolny to ten, który głosi prawdę i ma czyste sumienie
KAI / slo

"Nauczanie błogosławionego ks. Jerzego jest ponadczasowe" - uważa Katarzyna Soborak. Kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie gościła na zaproszenie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

Spotkanie zatytułowane "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko - «Oddał życie za nas wszystkich»" odbywało się w ramach XXXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. - Poznałam księdza Jerzego w bardzo trudnym dla naszej ojczyzny okresie. Również trudnym dla mnie osobiście. Był to czas stanu wojennego. Wtedy, kiedy "Solidarność" znalazła się w więzieniach, kiedy ludzie byli internowani. Sama należałam do grona działaczy "Solidarności" i zostałam usunięta z pracy - wspominała.

Katarzyna Soborak był m.in. uczestniczką "Mszy św. za ojczyznę i tych, którzy dla niej cierpią". - Uczestnicząc w tych Eucharystiach, mieliśmy poczucie własnej godności. Czuliśmy, że nie jesteśmy poniewierani. Kiedy inni dowiadywali się, że jest taki kapłan na Żoliborzu, przyjeżdżali dosłownie z całej Polski. To dawało poczucie jedności w narodzie. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że ks. Jerzego może kiedykolwiek zabraknąć - dodała.

Pomimo nacisków ze strony władz - jak podkreśliła Katarzyna Soborak - ks. Jerzy był spokojny, bo wiedział, że głosi Ewangelię, propaguje naukę społeczną Kościoła, nauczanie Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. - Ówczesny rzecznik prasowy rządu, Jerzy Urban, opisywał te Msze św., nazywając je "seansami nienawiści", a było wręcz odwrotnie. Ksiądz Jerzy mówił o wolności wewnętrznej. Wiedział, że człowiek wolny to ten, który głosi prawdę i ma czyste sumienie - stwierdziła.

Spotkanie przypadło w czasie 30. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego. W mieście, z którego kapłan wyruszył w swoją ostatnią drogę. Na spotkanie w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na Wyżynach został zaproszony w czasie pielgrzymki ludzi pracy, odbywającej się w Częstochowie, przez ks. Jerzego Osińskiego. - Odradzaliśmy mu ten wyjazd, ponieważ kilka dni wcześniej, kiedy wracał z Gdańska, miał miejsce pierwszy nieudany zamach na kapłana. Jednak on powiedział, że nie czyni nic złego. Był poza barierą strachu, nie lękał się. A przy tym był gotowy na wszystko - dodała.

DEON.PL POLECA

Katarzyna Soborak podkreśliła, że nauczanie kapelana "Solidarności" jest ponadczasowe, a w kontekście współczesnych wydarzeń konieczne do realizacji. - On mówił o prawdzie, miłości, sprawiedliwości, wolności, przezwyciężaniu zła dobrem, o solidarności międzyludzkiej. I te wartości, w czasach, kiedy ludzie co innego mówią, a co innego czynią, są głośnym wołaniem. Ksiądz Jerzy Popiełuszko mówił także o jedności.

Przypominał, że im naród jest bardziej podzielony, tym łatwiej nim rządzić. A my pozwalamy się dzielić. Minęło trzydzieści lat od momentu, kiedy kapłan oddał tak naprawdę życie za nas wszystkich, więc powinniśmy jego przesłanie wziąć jeszcze bardziej do serca. Bo tylko w jedności możemy budować naszą ojczyznę - powiedziała.

Katarzyna Soborak współtworzyła Kościelną Służbę Informacyjną, powołaną 1 grudnia 1984 roku przez ks. prałata Teofila Boguckiego przy wspólnocie św. Stanisława Kostki w Warszawie, którą kieruje od 17 lat. To właśnie ta służba stworzyła archiwum, przekształcone w 2011 roku w Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Była również notariuszem w procesie beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nauczanie bł. ks. Jerzego jest ponadczasowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.