Naukowcy badają fenomen sanktuarium w Fatimie
Ponad 50 uczonych reprezentujących różne dyscypliny naukowe zebrało się 14 lipca w Fatimie, aby zbadać fenomen portugalskiego sanktuarium narodowego pw. Matki Bożej Różańcowej.
Jego rzeczniczka prasowa Carmo Rodeia powiedziała KAI, że uczestnicy spotkania biorą udział w tzw. Letniej Szkole. Wyjaśniła, że impreza ta będzie cyklicznym wydarzeniem służącym pogłębieniu studiów o tym miejscu objawień z 1917 r.
Przedstawicielka sanktuarium oświadczyła ponadto, że wśród zebranych tam naukowców przeważają osoby młode, specjalizujące się w historii współczesnej, naukach społecznych, teologii i antropologii. Przypomniała, że w 1955 powstało w Fatimie archiwum, a w 1973 - wydział naukowy. W latach 1992-2013 sanktuarium współpracowało z Portugalskim Uniwersytetem Katolickim w Lizbonie w zbieraniu materiałów, jakie ukazały się na jego temat w ciągu pierwszych trzynastu lat od rozpoczęcia objawień.
Zacieśnienie współpracy ze światem nauki stanowi element programu przygotowań sanktuarium w Fatimie do przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy objawień. W tej portugalskiej miejscowości odbędzie się w 2017 ponad 150 różnych imprez o charakterze religijnym i kulturalnym. Program obchodów jubileuszowych zaplanowano tak, aby mógł zadowolić różnorodną publiczność, zarówno typowych pielgrzymów, jak i osoby, które nie mają żadnego związku z Fatimą.
Centralnym punktem przyszłorocznych obchodów maryjnych (do których dochodziło w Fatimie 13 każdego miesiąca od maja do października 1917), będzie wizyta papieża Franciszka, prawdopodobnie między 12 a 13 maja 2017. W programie imprez towarzyszących uroczystościom rocznicowym znajdą się m.in. kongresy, kolokwia, wystawy, a także koncerty muzyczne.
Skomentuj artykuł