"Nie ma decyzji o zmianie miejsca wydarzeń centralnych ŚDM"
(fot. youtube.com)
KAI / ml
- Na tę chwilę nie ma decyzji, że zmieniamy miejsce wydarzeń centralnych, tzn. że rezygnujemy z Campus Misericordiae w Brzegach - powiedziała dziś Dorota Abdelmoula, rzecznika Światowych Dni Młodzieży.
- Decyzje dotyczące miejsc spotkań podejmujemy wspólnie z odpowiednimi służbami, władzami na szczeblu rządowym i lokalnym - dodała.
Odniosła się w tych słowach do uwag zawartych w raporcie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W raporcie zwrócono uwagę na nieprawidłowości, które mogą stanowić narażenie zdrowia i życia uczestników ŚDM, jeśli część wydarzeń zostanie zorganizowana w Brzegach pod Wieliczką.
Na Campus Misericordiae w Brzegach ma się odbyć część spotkań papieża Franciszka z młodzieżą przybyłą na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w tym Msza Posłania, która może zgromadzić nawet ponad 2 mln osób.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dokonało analizy projektu planu zabezpieczenia wszystkich wydarzeń związanych z ŚDM. Na wstępie raportu zaznaczono, że należy go traktować jako wyjściowy materiał do zabezpieczenia imprezy.
Zdaniem autorów analizy, "Przy wydarzeniu o takiej skali i charakterze, miejscowość Brzegi nie powinna być brana pod uwagę jako jedna z głównych lokalizacji uroczystości. Miejsce to jest źródłem wysokiego ryzyka dla życia i zdrowia ludzi".
W raporcie stwierdzono, że należy bardzo poważnie rozważyć podjęcie decyzji o zmianie lokalizacji Mszy Posłania, tak aby możliwe było optymalne zabezpieczenie uroczystości.
- Biorąc pod uwagę, że nawet przy przyjętej liczbie pielgrzymów może być problem z zapewnieniem dróg dojścia na miejsce uroczystości oraz miejsc parkingowych, lokalizacja stwarza duże zagrożenie dla zabezpieczenia imprezy - brzmi fragment raportu.
Rzecznika ŚDM w Krakowie przypomniała dziennikarzom, że cały czas trwają szczegółowe prace, w obszarze kompetencji poszczególnych władz i służb, nad przygotowaniem wizyty papieża, a także nad przygotowaniem miejsc spotkań z udziałem Ojca Świętego i młodzieży.
- Ostateczne decyzje są wypracowywane wspólnie. Decyzje wspólne to te, które znamy z ramowego programu wizyty Ojca Świętego. Wynika z niego, że papież ma się spotkać z młodymi pielgrzymami na podkrakowskich Błoniach oraz na Campus Misericordiae w Brzegach - poinformowała Abdelmoula, odnosząc się do uwag raportu RCB.
- Wszelkie inne informacje, które przedostają się do mediów, to informacje z bieżących prac, natomiast nie są to informacje ostateczne, wiążące - zaznaczyła.
Następnie podkreśliła: "Na tę chwilę nie ma decyzji, że zmieniamy miejsce wydarzeń centralnych [ŚDM], tzn. że rezygnujemy z Campus Misericordiae w Brzegach. Decyzje dotyczące miejsc spotkań podejmujemy wspólnie z odpowiednimi służbami, władzami na szczeblu rządowym i lokalnym. Decyzje podjęte do tej pory wspólnie to decyzje, które przedstawiliśmy w ramowym programie wizyty Ojca Świętego".
Abdelmoula poinformowała, że prace nad przygotowaniem miejsc w spotkań papieża Franciszka z młodzieżą trwają cały czas. - Te prace dotyczą zarówno kwestii logistycznych, w obszarze kompetencji poszczególnych władz i służb, jak i merytorycznych.
- Kiedy będziemy mieli jakiekolwiek nowe, wypracowane wspólnie, informacje dotyczące zmian w programie wizyty Ojca Świętego, to zostaną państwo o tym poinformowani - powiedziała rzeczniczka Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Wyjaśniła też, że organizator Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, czyli strona kościelna przekazuje odpowiednim władzom i służbom informacje, które pomagają w przygotowaniu zabezpieczenia medycznego oraz kwestii logistycznych całego wydarzenia. - Program Światowych Dni Młodzieży jest przygotowywany po pierwsze z uwzględnieniem doświadczenia organizatorów poprzedniego spotkania, ale jest też na bieżąco konsultowany z odpowiednimi służbami i władzami. Cząstkowe informacje, które pojawiają się w mediach, nie są informacjami ostatecznymi
Dodała, że rekomendacja RCB o zmianie miejsca spotkania w Brzegach będzie brana pod uwagę, choć zaznaczyła, że dotyczy ona części prac, a "nie jest to efekt finalny wszystkich działań, które prowadzimy".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł