"Nie można budować społeczeństwa bez Boga"
Rola i działalność Kościołów oraz religii w dobie trudnej sytuacji kryzysowej na naszym kontynencie - były tematem spotkania deputowanych Europejskiej Partii Ludowej (EVP) do Parlamentu Europejskiego. Obrady odbyły się w dniach 11-12 listopada br. w Esztergom na Węgrzech. Gościem honorowym konferencji był prymas Węgier kard. Péter Erdő oraz przewodniczący Zgromadzenia Biskupów Prawosławnych Francji metropolita Emanuel.
- Niemożliwe jest budowania społeczeństwa bez Boga, jak to próbowano zrobić w XX wieku, który przyniósł faszyzm i stalinizm - przypomniał poseł Mario Mauro. Lider włoskich chadeków w PE wskazał na konieczność odnowienia chrześcijańskiej kultury jako fundamentu Europy.
Podczas obrad mówiono o zagrożeniach, do których może doprowadzić ustawodawstwo państwowe pozbawione wartości. - Usunięcie Boga tworzy egzystencjalną duchową pustkę. Nie można rozdzielić polityki i religii, bo wtedy stanie się ona bez wartości, bez kultury, bez umocowania moralnego i wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni - zaznaczył Othmar Karasa, deputowany EVP z Austrii.
Zdaniem deputowanego "Bóg musi na nowo otrzymać swoje miejsce w świecie, który podlega tak mocnej sekularyzacji". Zdaniem Karasa wartości muszą być punktem orientacyjnym. Inaczej tworzy się chaos i anarchia w społeczeństwie. To olbrzymie zadanie dla wszystkich Kościołów i osób wierzących w Europie, to zadanie dla polityków i liderów życia społecznego, aby w codziennym życiu dawali świadectwo życia chrześcijańskiego - mówił austriacki polityk.
W trakcie obrad zwracano też uwagę na odpowiedzialność i misję środków społecznego przekazu, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu postaw społecznych i od których zależy prezentowanie i przekazywanie wartości wypływających z religii.
Tegoroczna konferencja zakończyła się ogłoszeniem "Deklaracji Esztergomskiej", która wzywa m.in. do poszanowania i wsparcia rodziny.
- Najważniejsza jest rodzina. Jeśli dziś mówimy o kryzysie w Europie to dlatego, że rodzina przeżywa kryzys. Dziś na nowo trzeba uświadomić Europie że źródło kryzysów bierze się właśnie z osłabionej rodziny. Dlatego należy odbudować rodzinę i otoczyć ją szeroko pomocą państwa. Jeśli rodzina będzie silna to całe społeczeństwo będzie silne - zaznaczyła Barbara Matera, posłanka z Włoch.
Konferencja odbywała się w ramach dyskusji europejskich chadeków na temat dialogu międzyreligijnego i obecności chrześcijaństwa w przestrzeni publicznej Europy. Od 14 lat, każdego roku, inne państwo Europy środkowo wschodniej jest gospodarzem spotkań.
Europejscy chadecy są przekonani, że środki jakimi należy pokonać obecny kryzys powinny być zgodne z społeczną nauką Kościoła oraz społecznymi encyklikami bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI.
Obok Mauro, Krasa i Matery EVP w konferencji wzięli udział, Jaime Mayor Oreja z Hiszpanii, Carlo Casini z Włoch, Martin Kastler i Bernd Posselt z Niemiec, Laszlo Tökes z Rumunii oraz Jan Olbrycht europoseł PO.
Skomentuj artykuł