"Nie spychać chrześcijaństwa do sfery subkultury"

(fot. erzbistumberlin.de)
KAI / ml

Obserwując dziś życie publiczne można odnieść wrażenie, że wielkie problemy stwarzają znaki o charakterze religijnym życiu publicznym Przejawem tego jest silna tendencja do usuwania religii z życia społecznego do sfery prywatnej pojedynczego człowieka, lub do sfery subkultury społecznej.

Zwrócił na to uwagę w wypowiedzi dla szwajcarskiego pisma katolickiego "SonntagsBlick" pochodzący z tego kraju kardynał Kurt Koch.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan uważa, że jest to najczęściej podyktowane tolerancją "którą należy okazywać wobec innych religii." Zdaniem kardynała okazuje się to “fatalnym błędem", gdyż większość muzułmanów w Szwajcarii upatruje zagrożenie nie w chrześcijaństwie, ale właśnie w całkowitej sekularyzacji i wyeliminowaniu wszelkich oznak religijnych z życia publicznego.
Dlatego szwajcarski purpurat uważa, że religia musi znaleźć trwałe miejsce w sferze publicznej. - Tylko w ten sposób społeczeństwo będzie mogło wnieść istotny wkład w sprawę pokoju między religiami - stwierdził.
W swoim komentarzu kard. Koch napisał też, że zna muzułmanów, którzy posyłają swoje dzieci na katolickie lekcje religii, żeby tam otrzymały wiedzę religijną, bo "społeczeństwo, które jest głuche na pierwiastek religijny i spycha religię do rangi subkultury, również okazuje się niezdolne do dialogu kultur i religii".
Zdaniem kard. Kocha o tym, czy społeczeństwo jest świadome tego, iż "religia jest elementem kultury i dlatego nie wolno jej traktować jako subkulturę", świadczy także postawa wobec publicznego okazywania oznak nieodłącznie związanych z czasem Bożego Narodzenia.

Swoją wypowiedź dla "SonntagsBlick" przewodniczący Papieskiej Rady Jedności Chrześcijan zakończył refleksją, że kultura Europy, w tym także Szwajcarii, ma korzenie chrześcijańskie. Zapominanie o tym i odcięcie się od tego oznacza jednocześnie zakwestionowanie kultury historycznej. Ponadto "do dziś większość Szwajcarów to chrześcijanie, a w demokracji większość powinna cieszyć się innym szacunkiem - również i zwłaszcza w odniesieniu do Bożego Narodzenia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie spychać chrześcijaństwa do sfery subkultury"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.