Nie żyje kard. Tettamanzi. Do końca służył Kościołowi robiąc niezwykłe rzeczy

Nie żyje kard. Tettamanzi. Do końca służył Kościołowi robiąc niezwykłe rzeczy
(fot. Antonio Melloni [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / kw

W klinice Villa Sacro Cuore w Triuggio, w pobliżu Mediolanu zmarł dziś w wieku 83 lat emerytowany arcybiskup stolicy Lombardii, kard. Dionigi Tettamanzi.

Jeszcze w zeszłym roku poinformował, że przyjął w swojej willi 20 uchodźców z Nigerii. - Prawie wszyscy nasi uchodźcy są muzułmanami, choć jest wśród nich też kilku metodystów. Wspaniale zaadaptowali się do życia w naszym ośrodku rekolekcyjnym - ujawnił jego dyrektor, ks. Luigi Bandera. - Postanowiliśmy ich przyjąć po apelu papieża Franciszka i kard. Angelo Scoli, którzy zwrócili się do parafii i placówek religijnych z zaproszeniem do otwarcia drzwi przed migrantami.

W 2010 roku apelował do władz Włoch o wsparcie budowy meczetu. Ówczesni przedstawiciele prawicowej Ligi Północnej krytykowali kardynała Tettamanziego za podobny apel i nazwali go nawet "imamem".

Kardynał Dionigi Tettamanzi urodził się 14 marca 1934 w Renate na północy Włoch. Po ukończeniu mediolańskiego seminarium duchownego przyjął 28 czerwca 1957 w Mediolanie święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego arcybiskupa tego miasta Giovanniego Battisty Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI.

Do 1960 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, zdobywając doktorat z teologii, po czym na terenie swej archidiecezji krótko pracował duszpastersko, a następnie był wykładowcą w uczelniach kościelnych, sędzią w Regionalnym Trybunale Kościelnym Lombardii, asystentem kościelnym lekarzy katolickich i doradców rodzinnych.

DEON.PL POLECA

Jako kapłan-ekspert uczestniczył w dwóch zgromadzeniach Synodu Biskupów. W latach 1987-89 był rektorem Papieskiego Lombardzkiego Seminarium Duchownego i krótko stał na czele Rady Zarządzającej katolickiego dziennika "Avvenire".

1 lipca 1989 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Ankony-Osimo. 14 marca 1991 został powołany na sekretarza generalnego Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI), w związku z czym ustąpił z urzędu arcybiskupiego. 20 kwietnia 1995 papież przeniósł go na genueńską stolicę metropolitalną i wkrótce potem abp Tettamanzi został wiceprzewodniczącym CEI (do 2000).

Na konsystorzu 21 lutego 1998 Ojciec Święty włączył niespełna 64-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako biskup i kardynał brał udział w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów, a na II zgromadzeniu specjalnym dla Europy w październiku 1999 przewodniczył komisji, która zredagowała orędzie synodalne do ludu Bożego. 6 marca 2000 Jan Paweł II powołał włoskiego purpurata do Rady Kardynałów ds. Zbadania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej.

11 lipca 2002 kard. Tettamanzi został mianowany arcybiskupem Mediolanu i stanowisko to piastował do 28 czerwca 2011, gdy ustąpił w wieku 77 lat. W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI i w marcu 2013 r. w konklawe, na którym kardynałowie wybrali papieżem Franciszka.

Po śmierci kard. Tettamanziego Kolegium Kardynalskie liczy 224 członków, w tym 121 posiadających prawo głosu podczas ewentualnego konklawe.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Kolumbijczyk José Pimiento Rodríguez (18 II 1919), Libańczyk Nasrallah Pierre Sfeir (15 V 1920) i Francuz Roger Etchegaray (25 IX 1922), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Tongańczyk Soane Patita Paini Mafi (ur. 19 XII 1961) i Urugwajczyk Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB (4 VII 1959).

Najdłuższy staż w Kolegium ma obecnie kard. R. Etchegaray, mianowany kardynałem 30 czerwca 1979. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka - św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie żyje kard. Tettamanzi. Do końca służył Kościołowi robiąc niezwykłe rzeczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.