Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie

Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie
(fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI)
4 lata temu
KAI / jm

Do rzymskiej bazyliki św. Wawrzyńca za Murami przybyły 3 lutego relikwie św. Ojca Pio, oczekiwane i witane tam przez tysiące wiernych. Mimo brzydkiej pogody ludzie, wśród nich chorzy i osoby w starszym wieku, czekali cierpliwie na przyjazd doczesnych szczątków włoskiego kapucyna-stygmatyka, zmarłego w 1968 r.

Wraz z nim w bazylice wystawione są także relikwie św. Leopolda Mandicia - kapucyna chorwackiego (1866-1942), który znaczną część swego długiego życia spędził w Padwie jako ceniony spowiednik. Obaj są współpatronami obecnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Ich relikwie pozostaną tam do piątku 5 lutego, gdy zostaną przewiezione do bazyliki św. Piotra, skąd 11 lutego powrócą do Pietrelciny - miejsca urodzin o. Pio.

Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie - zdjęcie w treści artykułu

(fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI)

Przewóz szczątków świętego z odległego o ok. 500 km od Rzymu San Giovanni Rotondo (w regionie Apulia w południowo-wschodnich Włoszech) trwał dłużej niż planowane cztery godziny. Przyczyną były nie tylko wielkie tłumy wiernych, które towarzyszyły odjazdowi specjalnego samochodu i kilkakrotnie zmuszały ekipę wiozącą do zatrzymania się, ale również nie najlepsza pogoda.

Aby zapewnić jak najlepsze warunki transportu, a zwłaszcza aby uniknąć wstrząsów, które mogłyby uszkodzić relikwie, zawierająca je trumna została umieszczona w jeszcze jednej skrzynce, samochód zaś wyłożono specjalnymi "materacami" łagodzącymi ewentualne wstrząsy na drodze.

Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

Żegnały go tysiące miejscowych mieszkańców, w tym uczniowie z pobliskich szkół i chorzy ze Szpitala Ulgi w Cierpieniu, o którym marzył kapucyn. Na trasie do Rzymu przejazdowi towarzyszyły tłumy mieszkańców mijanych miast i prowincji włoskich. Porządku i bezpieczeństwa strzegło ponad tysiąc funkcjonariuszy, także z oddziałów antyterrorystycznych.

Po przybyciu na miejsce relikwiarz do świątyni wniosło, przy burzliwych oklaskach zgromadzonych tam ludzi, dwunastu kapucynów, zgodnie z tradycją żegnania zmarłych członków zakonu. Witając doczesne szczątki tego świętego przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella przypomniał, że o. Pio nigdy nie był w Rzymie i dodał, że to tam "niektórzy sprawili, że musiał on cierpieć".

Było to nawiązanie do wydanego przez Kurię Rzymską kilkuletniego zakazu publicznego sprawowania czynności kapłańskich przez włoskiego zakonnika, gdy na jego ciele pojawiły się stygmaty.

Papieża na uroczystości przybycia i powitania relikwii reprezentował jego wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallini, który następnie przewodniczył uroczystej Mszy św.

Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

Wcześniej do bazyliki sprowadzono z Padwy doczesne szczątki św. Leopolda (Bogdana) Mandicia - również kapucyna, który 36 lat spędził w Padwie. Urodził się on w wielodzietnej rodziny chorwackiej w mieście Herceg Novi w Czarnogórze a po przyjęciu święceń kapłańskich w 1890 pracował we Włoszech.

Od 1906 r. przebywał w padewskim kościele Świętego Krzyża, w którym zasłynął jako "niewolnik konfesjonału", spędzając w nim średnio 8-12 godzin dziennie. Jego sława wykraczała daleko poza jego klasztor i Padwę, ściągając doń ludzi wierzących, a nieraz i niewierzących z całych Włoch i zagranicy. Beatyfikował go w 1976 r. Paweł VI a kanonizował 16 października 1983 r. Jan Paweł II.

5 lutego relikwie obu świętych zostaną przeniesione procesjonalnie do bazyliki św. Piotra; 10 lutego, w Środę Popielcową na Placu św. Piotra Franciszek roześle na cały świat ponad tysiąc misjonarzy miłosierdzia, mających papieskie upoważnienie do odpuszczania najcięższych grzechów.

Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI)

Komentując sprowadzenie do Rzymu relikwii św. Ojca Pio z okazji trwającego obecnie Jubileuszu Miłosierdzia, arcybiskup Manfredonii-Vieste-San Giovanni Rotondo - Michele Castoro powiedział w Radiu Watykańskim, że "jest to niezwykła okazja do rozważań nt. życia, przesłania i dzieła tego świętego, który przeżył osobiście miłosierdzie". Był on człowiekiem, "którego nieomylnie moglibyśmy określić jako świętego miłosierdzia" - dodał hierarcha włoski.

Zobacz także wyjątkowe historyczne nagranie z ojcem Pio.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie
Komentarze (5)
MM
Marek Markus
6 lutego 2016, 00:32
Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie ... trzeba wyjasnic , ze bracia kapucyni z San Giovanni Rotonto  przed publicznym wystawieniem sw. o.Pio - kilka lat temu- na twarz -poniewaz szczerniala - nalozyli silikonowa maske ... taka jak wygladal za zycia. ciało sw.o. Pio w Rzymie i sw.o,Leodpolda Mandica -dlaczego?? -obaj swieci kapucyni sa z woli papieza wybrani na patronow roku Jubileuszowego Milosierdzia - ze wzgeldu na to - ze byli posrednikami Bozego milosierdzia --calymi dniami sprawowali tylko dwa sakramenty: odrawiali rano msze sw. i potem caly dzien sluchali spowiedzi ... zaproszenie przez nich z woli papieza do spowiedzi w roku jubileuszowym , szczegolnie dla TYCH co juz od lat nie byli. Amen. :)
WP
Waldemar Pęcel
5 lutego 2016, 12:11
na czyj użytek kłamiesz?
5 lutego 2016, 11:41
„Nietknięte” ciało ma na twarzy maskę woskową, a całe jest w ubraniu po wcześniejszym zakonsekrowaniu w preparacie żywicznym. Można sobie w „gugulu” zobaczyć jak zachowuje się ciało pod wpływem czasu, (z pewnymi wyjątkami np. Betnadetta), jednak tu wyjątku nie było. Włosi tak lubią. Taką mają pobożność. Jest uznana przez Kościół. Szkoda tylko, że tutaj szuka się cudowności tam, gdzie jej nie ma. Świętość o. Pio jest niezaprzeczalna, ale z innego powodu.
4 lutego 2016, 19:04
Czy szczątki dla szacunku zmarłego nie powinny być złożone do grobu, a nie być obwożone? Robienie z nich jarmarcznych gadżetów nie licuje z takim szacunkiem. Prymitywne zachowania.
WP
Waldemar Pęcel
5 lutego 2016, 11:11
A czy to są szczątki?

Skomentuj artykuł

Nietknięte ciało ojca Pio w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.