Nigeria usunięta z listy państw łamiących prawa religijne. Chrześcijanie krytykują tę decyzję

Fot. Emmanuel Ikwuegbu / unsplash.com
KAI / tk

Chrześcijańskie Stowarzyszanie Nigerii (CAN), skupiające główne wyznania chrześcijańskie w tym kraju, skrytykowało usunięcie ich ojczyzny przez Departament Stanu USA z „czarnej listy” państw łamiących wolność religijną.

Na opublikowanej 17 listopada liście znalazły się: Rosja, Arabia Saudyjska, Mjanma, Chiny, Korea Północna, Erytrea, Iran, Pakistan, Tadżykistan i Turkmenistan. Z kolei Algierię, Komory, Kubę i Nikaraguę umieszczono na dodatkowej liście państw będących „pod obserwacją”.

Nigeria w 2019 roku była „pod obserwacją”, zaś w 2020 roku umieszczono ją na głównej liście państw wzbudzających szczególne zaniepokojenie z powodu łamania wolności religijnej. Obecnie, dwa dni przed wizytą sekretarza stanu Antony’ego Blinkena, została z niej usunięta.

– Prosimy amerykański rząd o pomoc w zrozumieniu, co się zmieniło pomiędzy wpisaniem naszego kraju na listę państw wzbudzających szczególne zaniepokojenie a dniem dzisiejszym – napisało ACN w ogłoszonym 21 listopada komunikacie. Zadało pytanie, jakie statystyki usprawiedliwiają taką decyzję władz USA. – Rząd amerykański nie kontaktował się z nami, gdy wpisywał Nigerię na listę państw wzbudzających szczególne zaniepokojenie w dziedzinie wolności religijnej i nie prosił nas o opinię, zanim usunął Nigerię z tej listy. Gdyby to zrobił, moglibyśmy porównać ówczesne i dzisiejsze statystyki w kwestii wolności religijnej w Nigerii – oświadczył przewodniczący ACN pastor Samson Ayokunle.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że w tym najludniejszym państwie Afryki chrześcijanie byli i nadal są prześladowani przez Państwo Islamskie Afryki Zachodniej (ISWAP) i dżihadystyczne ugrupowanie Boko Haram, które deklarują, że ich „celem jest usunięcie chrześcijaństwa z Nigerii i uczynienie z islamu jedynej religii od północy po Ocean Atlantycki na południu”. – Ten program, związany z zabijaniem chrześcijan nie ustał po dziś dzień, czego Nigeryjczycy są żywymi świadkami – dodał Ayokunle.

Ponadto do zbrojnych ugrupowań islamskich dołączyli bandyci, zaciekle atakując kościoły, zabijając wiernych i uprowadzając ludzi dla okupu. Szkody wyrządzają również pasterze niszczący pola uprawne rolników. – Straciliśmy wielu ludzi i wiele miejsc kultu z powodu tych ataków, szczególnie w środkowo-północnej i północno-wschodniej części kraju – wskazał pastor.

Oprócz śmiercionośnych ataków, chrześcijanie doświadczają także dyskryminacji, na którą skarżą się rządowi „prawie nadaremno”. – Nasz rząd stale finansuje przynależność Nigerii do wszystkich islamskich organizacji międzynarodowych, takich jak Organizacja Współpracy Islamskiej, nie będąc członkiem żadnej międzynarodowej organizacji chrześcijańskiej – zauważa komunikat ACN.

Jako najnowszy przykład „subtelnej dyskryminacji” ukazuje fakt, że niektóre kościoły mają problemy z otrzymaniem od ministerstwa spraw wewnętrznych nowych druków aktów małżeństwa, gdy wyczerpały zapasy dotychczasowych.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nigeria usunięta z listy państw łamiących prawa religijne. Chrześcijanie krytykują tę decyzję
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.