"Niosąc Jezusa poza mury świątyni, Kościół ukazuje swoją relację do świata"

"Niosąc Jezusa poza mury świątyni, Kościół ukazuje swoją relację do świata"
(fot. DK Media/youtube.com)
KAI/ ed

- Procesja Bożego Ciała jest ręką Kościoła wyciągniętą do wszystkich ręką podającą chleb - przypomniał podczas uroczystości Bożego Ciała w Bielsku-Białej bp Piotr Greger.

W homilii bp Greger nawiązał do nauczania Jan Pawła II, który, jak zauważył duchowny, żył Eucharystią i poświęcił jej dwa ostatnie dokumenty - encyklikę "Ecclesia de Eucharistia vivit" oraz list apostolski "Mane nobiscum Domine".

Kościół wychodzi do świata

Bp Greger powiedział, że wychodząc dziś i niosąc Jezusa poza mury świątyni, Kościół ukazuje swoją relację do świata. "Bowiem Kościół wychodzi do świata z chlebem w ręce. Tradycyjne procesje Bożego Ciała tak właśnie należy rozumieć - jako rękę Kościoła wyciągniętą do wszystkich, rękę podającą chleb. To znak zaproszenia każdego człowieka dobrej woli, by zechciał wejrzeć w najgłębsze pokłady treści Kościoła i jego roli w świecie, dającej się ująć w znaku chleba" - wyjaśnił.

Biskup przypomniał, że we wszystkich procesjach najważniejszy jest Chleb. "W Nim bowiem, w tym, co on oznacza i czym jest w swej istocie, zawiera się cały sens: i tej procesji, dzisiejszej uroczystości, istota Kościoła i Jego misji oraz sens naszego chrześcijaństwa.

Wiara bez miłości jest pomyłką

Tak jak ten Chleb nadaje wszystkiemu sens, tak miłość zawarta w tym świętym znaku potwierdza rację istnienia Kościoła" - dodał, zaznaczając, że chrześcijanin musi być dobry jak chleb.

"Gdyby w chrześcijaninie nie było miłości do ludzi, jego wiara byłaby po prostu wielką, bolesną pomyłką. Gdyby w świecie zabrakło racji, dla których warto być dobrym dla drugiego człowieka, czym stałoby się i jakie byłoby życie ludzi?" - pytał retorycznie i zachęcił do regularnego spotkania z Jezusem w Komunii św., będącej największym darem Kościoła.Uroczystość zakończyło błogosławieństwo eucharystyczne na placu przed bielskim kościołem pw. Opatrzności Bożej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niosąc Jezusa poza mury świątyni, Kościół ukazuje swoją relację do świata"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.