"Niszczycielska nawałnica" strąciła krzyż i zniszczyła dach klasztoru. Mieszkańcy świętokrzyskiego mówią o "Armagedonie"

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
KAI / pk

Niszczycielska nawałnica przeszła w nocy z soboty na niedzielę nad Kielcami i regionem - pół tysiąca interwencji obsłużyli strażacy i wciąż interweniują. Burze, ulewne deszcze i grad spowodowały także uszkodzenia niektórych obiektów sakralnych. Ocalał kościół cystersów w Jędrzejowie, choć to właśnie tam nawałnica była najbardziej zaciekła.

- Myślę, że pełnego obrazu należy spodziewać się jutro, gdy księża proboszczowie ocenią dokładniej straty - mówi KAI ks. dr Marcin Rokita, ekonom diecezji kieleckiej.

Jak mówi, kieleckie siostry karmelitanki poinformowały o strąceniu krzyża z wieżyczki. Natomiast ks. Jerzy Marcinkowski, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Kielcach powiedział wiernym o zniszczonym dachu u sióstr karmelitanek i o ogromnym obrazie zniszczeń w parafii, zachęcając do sąsiedzkiej pomocy i solidarności. Wokół kościoła wichura połamała lipy i zalała ulice - jutro od rana parafię czeka sprzątanie.

Grad wielkości piłek pingpongowych

Burza z gradem, wielkości piłek pingpongowych, która w nocy z soboty na niedzielę przeszła nad Kielcami, zrobiła też poważne szkody na Cmentarzu Starym w Kielcach. Połamane drzewa, oderwane w czasie wichury grube gałęzie znacznie uszkodziły niektóre nagrobki i ogrodzenia, w tym część zabytkowych. Połamane gałęzie leżą też przy wejściu na Cmentarz Komunalny przy ulicy Ściegiennego. Można je także zauważyć przy bazylice katedralnej.

Ocalał kościół cystersów w Jędrzejowie, choć to właśnie tam nawałnica była najbardziej zaciekła

Jak dowiedziała się KAI nie ucierpiał klasztor i kościół cysterski w Jędrzejowie, choć to powiat jędrzejowski doznał największych zniszczeń. Jak informuje o. Bruno Paterewicz poważne straty odnotowały Nagłowice, w tym dworek Mikołaja Reja. Starty szacuje także m.in. parafia w Radkowicach.

Mówi się o "Armagedonie"

Słowem "Armagedon" określają skutki nawałnicy pracownicy skansenu w Tokarni.

Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej mówi o połamanych drzewach w alei lipowej, tuż przy Kościele z Rogowa. - Poważne straty mamy w obiektach, Wiatrak z Dębna stracił śmig, który jest urwany, połamany i leży na ziemi. Dodatkowo - poprzewracane płoty i zerwane strzechy z części chałup. Ze wstępnych obserwacji wynika, że najbardziej ucierpiał sektor wyżynny, czyli okolica przy Wiatraku - tłumaczy.

Odwołane zostały dzisiejsze wydarzenia w skansenie, a Park Etnograficzny w Tokarni pozostaje nieczynny, do odwołania.

Kielczanie donoszą, że wiele ulic w centrum miasta zmieniło się w rwące potoki. Tak było na ulicy Bodzentyńskiej, Żytniej, Krakowskiej, Staszica, Żeromskiego, Solidarności i Leszczyńskiej. Dużo zniszczeń spowodowały powalone drzewa, które spadały na parkujące auta.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Niszczycielska nawałnica" strąciła krzyż i zniszczyła dach klasztoru. Mieszkańcy świętokrzyskiego mówią o "Armagedonie"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.