Nocny rajd po kościołach i zabytkach

(fot. zamekcheciny.pl)
KAI / drr

Zamek królewski, kościół św. Bartłomieja, dwa klasztory, czy "Niemczówka" oraz koncerty i pokazy ognia to tylko niektóre atrakcje nocnego zwiedzania jednego z najbogatszych w zabytki miast regionu - Chęcin. Zaplanowane je na sobotę 9 sierpnia od godziny 19.30.

Uczestnicy nocnej wyprawy będą także odwiedzali budynek jednej z piękniejszych synagog regionu, wzniesionej w XVII wieku, średniowieczny klasztory franciszkanów, bernardynek klauzurowych oraz szpitalny kościół Ducha Świętego. Na zakończenie wędrówki - zamek na wzgórzu, wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego, będący wianem królowych Polski, m.in. Bony.

W kościele parafialnym św. Bartłomieja odbędzie się koncert Antoniny Gorzelak, a w Górnym Rynku - Laurencji Nowackiej. Niespodzianki - spotkania z "legendami" Chęcin, będą czekały na uczestników na tzw. "Ścieżce Mnicha". Przewidziano także pokaz walk rycerskich, ogni, a na zakończenie - nocne ognisko. Organizatorzy zachęcają do zabrania pochodni i lampionów.

Nocne zwiedzanie miasteczka organizują: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Chęcińskiej, Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej, samorząd, przy współpracy parafii i klasztoru franciszkanów.

DEON.PL POLECA

Chęciny to miasto i gmina w woj. świętokrzyskim, u podnóża Góry Zamkowej, położone ok. 15 km od Kielc, liczące ok. 4,5 tys. mieszkańców. W miasteczku jest parafia św. Bartłomieja, kościół i klasztor franciszkanów, którzy prowadzą m.in. ośrodek terapii

uzależnień od środków psychotropowych "San Damiano", a także kościół i klasztor sióstr bernardynek klauzurowych.

Wieś była wymieniana w dokumentach już w 1275, prawa miejskie otrzymała przed 1325. Starostwo grodowe, zostało otoczone murami przez Kazimierza Wielkiego. Od wieków był tu ośrodek wydobycia miedzi, ołowiu i srebra, od XVI w. do czasów dzisiejszych - wapieni i marmurów, przy dobrze dzisiaj rozwiniętym przemyśle kamieniarskim. Miasteczko było mocno zniszczone podczas najazdu szwedzkiego i rokoszu Zebrzydowskiego.

Podczas II wojny światowej w Chęcinach było getto, skąd ok. 4 tys. osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Działały w okolicy formacje partyzanckie Armii Krajowej.

W granicach miasta oprócz zabytków sakralnych i architektonicznych, są ciekawe rezerwaty przyrody, np. Jaskinia "Raj"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nocny rajd po kościołach i zabytkach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.