Norwegia: w Trondheim konsekrowano nową katedrę
Po 20 latach planowania i 15-miesięcznych pracach budowlanych w norweskim Trondheim 19 listopada konsekrowano nową katedrę katolicką pw. św. Olafa. Ceremonii przewodniczył legat papieski, emerytowany arcybiskup Westminsteru, kard. Cormac Murphy-O'Connor.
"Nowa katedra jest symbolem naszej apostolskiej samoświadomości i stanowi przełom w Kościele katolickim w Norwegii“ - powiedział ks. Egil Mogstad administrator parafii katedralnej św. Olafa. Nowa świątynia pomieści 450 osób. Stary kościół katolicki w Trondheim był w bardzo złym stanie i trzeba było go rozebrać. Wspólnota przez pewien czas gromadziła się na nabożeństwach w bunkrze z czasów II wojny światowej.
Jeszcze w latach 1970-tych w Trondheim mieszkało tylko kilkuset katolików. Z czasem liczba ich znacznie się zwiększyła. Obecnie wspólnota katolicka liczy tam 7 tys. osób, wśród nich wielu Polaków, Filipińczyków, przybyszów z Erytrei i Wietnamu i rośnie co miesiąc o 1 proc.
Świątynia wraz z przylegającym do niej centrum wspólnotowym i mieszkaniami księży jest nowym centrum życia katolickiego w Norwegii. Zlokalizowana jest nieopodal wybrzeża rzeki Nidelva w starej części Trondheim. Wzniesienie nowej katedry kosztowało ok. 12,5 mln. euro, z czego 4,2 mln wniosło niemieckie Dzieło św. Bonifacego, wspierające życie Kościoła katolickiego w diasporze.
Religia w Norwegii zdominowana jest przez luteranizm. Około 75 proc. populacji należy do luterańskiego Kościoła Norweskiego, który do niedawna korzystał z przywilejów oficjalnej religii państwowej. Frekwencja w świątyniach protestanckich wynosi 10 proc., w katolickich jest znacznie wyższa.
Członkami innych wspólnot religijnych jest około 10 proc. ludności, a 16 proc. ludności nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: katolicy, muzułmanie i zielonoświątkowcy.
Skomentuj artykuł