19 listopada konsekracja nowej katedry w Trondheim

19 listopada konsekracja nowej katedry w Trondheim
Stara katedra św. Olafa (fot. public domain / wikimedia commons)
KAI / kw

Po 15-miesięcznych pracach budowlanych w norweskim Trondheim gotowa jest już nowa katedra katolicka pw. św. Olafa. Jej uroczysta konsekracja odbędzie się 19 listopada z udziałem legata papieskiego, emerytowanego arcybiskupa Westminsteru, 84-letniego kard. Cormac Murphy-O'Connora.

Poinformowała o tym Konferencja Biskupów Skandynawskich 27 września na zakończenie swego zebrania jesiennego w Oslo.

Świątynia wraz z przylegającym do niej centrum wspólnotowym i mieszkaniami księży ma stać się nowym centrum życia katolickiego w Norwegii. Zlokalizowana jest nieopodal wybrzeża rzeki Nidelva w starej części Trondheim. Według biskupa Oslo, Bernta Eidsvig budowa nowej katedry kosztowała ok. 12,5 mln. euro, z czego 3,7 mln wniosło niemieckie dzieło Bonifatius, wspierające życie Kościoła katolickiego w diasporze.

Nowa świątynia pomieści 450 osób. Stary kościół katolicki w Trondheim był w bardzo złym stanie, wspólnota przez pewien czas zbierała się na nabożeństwach w bunkrze z czasów drugiej wojny światowej. Jeszcze w latach 1970-tych w Trondheim mieszkało tylko kilkuset katolików. Z czasem liczba ich znacznie się zwiększyła. Obecnie wspólnota katolicka liczy tam 5,5 tys. osób, wśród nich wielu Polaków, Filipińczyków, przybyszów z Erytrei i Wietnamu.

DEON.PL POLECA


Religia w Norwegii zdominowana jest przez luteranizm. Około 75% populacji należy do luterańskiego Kościoła Norweskiego, który do niedawna korzystał z przywilejów oficjalnej religii państwowej. Frekwencja w świątyniach protestanckich wynosi 10%, w katolickich jest znacznie wyższa. Członkami innych wspólnot religijnych jest około 10% ludności, a 16% ludności nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: katolicy, muzułmanie i zielonoświątkowcy

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

19 listopada konsekracja nowej katedry w Trondheim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.