Norweski Kościół luterański zaaprobował małżeństwa homoseksualne

Norweski Kościół luterański zaaprobował małżeństwa homoseksualne
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Obradujący w Trondheim synod norweskiego Kościoła luterańskiego zaaprobował w poniedziałek możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych w tej wspólnocie religijnej.

Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 88 przedstawicieli Kościoła oraz delegatów świeckich, a 33 było przeciwnych tej propozycji.
- Nareszcie będziemy mogli świętować miłość bez względu na to, kogo kochamy - powiedział po głosowaniu lider działającej w norweskim Kościele luterańskim organizacji Otwarty Kościół Ludowy, Gard Sandaker-Nilsen.
Debata nad umożliwieniem gejom i lesbijkom zawierania małżeństw trwała w norweskim Kościele luterańskim 20 lat. Podczas poprzedniego synodu w 2014 roku możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych nie zdobyła wymaganej większości, ale scaliła zwolenników zmian. Po porażce zwolenników jednopłciowych ślubów, w 2015 roku powstała, jako wewnętrzna opozycja, liberalna organizacja Otwarty Kościół Ludowy, do której przystąpiły 42 ze 116 diecezji. Dalszy sprzeciw konserwatystów groził rozłamem w Kościele.
Pierwszy ślub osób tej samej płci w norweskim Kościele luterańskim planowany jest najwcześniej na początek 2017 roku. Do tego czasu mają zostać opracowane teologiczne zmiany w liturgii małżeństwa.
W 2008 roku norweski parlament zrównał prawa par homoseksualnych i heteroseksualnych w kwestiach dotyczących małżeństwa, adopcji i in vitro.
W sąsiedniej Szwecji siostrzany luterański Kościół, zwany Kościołem Szwedzkim, udziela od 2009 roku ślubów parom jednopłciowym. Takie małżeństwa są też uznawane przez szwedzkie państwo.
W Norwegii Kościół luterański, zwany Kościołem Norweskim, został ustanowiony jako państwowy w konstytucji z 1814 roku, po uzyskaniu niezależności Norwegii od Danii. Jeszcze do 2012 roku był to oficjalny Kościół państwowy, którego zwierzchnikiem był król.
Według statystyk oficjalnie do Kościoła luterańskiego w niespełna 5-milionowej Norwegii należy prawie 80 proc. mieszkańców, w praktyce w nabożeństwach uczestniczy regularnie tylko 2 procent.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Norweski Kościół luterański zaaprobował małżeństwa homoseksualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.