Nowa kampania brazylijskiego episkopatu

(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Episkopat Brazylii zainicjował nową kampanię pod hasłem: "Daj szansę! Zrób inaczej. Nikt się nie rodzi naruszając przepisy prawa". Włączyły się w nią 23 różne organizacje. Jej główny cel to zachęcenie społeczeństwa, aby inaczej patrzyło na młodego człowieka, który popełnił jakieś wykroczenie.

Inicjatywa ta ma informować, społeczeństwo, wyjaśniać i uwrażliwiać na walory antropologiczne, społeczne i polityczne istniejących środków społeczno-wychowawczych (MSE). Chodzi o ich znaczenie dla życia społecznego, jak i o dobro samych młodych Brazylijczyków, którzy kiedyś przekroczyli prawo.

Duszpasterstwo niepełnoletnich przy brazylijskim episkopacie jest bardzo zaangażowane w realizację wspomnianej inicjatywy. Wchodzi ono w skład grupy duszpasterstw społecznych komisji episkopatu ds. służby dobroczynności. Powstało w początkach lat 70 r. ub. wieku z inicjatywy bp. Luciano Mendes de Alemidy w stanie São Paulo. W 1987 r. wielkopostna Kampania Braterstwa poświęcona była kwestii niepełnoletnich. Duszpasterstwo to jest obecne w 16 regionach Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii, obejmując swoim zasięgiem cały kraj.

Według danych, jakie zostały udostępnione przez duszpasterstwo niepełnoletnich przy brazylijskim episkopacie, na terenie całego kraju jest 54 tys. dzieci i osób małoletnich objętych programem społeczno-edukacyjnym. Młodzi przestępcy przebywający w zakładach poprawczych lub na wolności poddawani są odpowiedniemu systemowi, który ma na celu ich reintegrację społeczną.

- Jedną z głównych akcji duszpasterstwa niepełnoletnich w Brazylii jest zatroskanie o wzmocnienie środków społeczno-wychowawczych i zapewnienie niepełnoletnim przestępcom odpowiednich możliwości, aby przywrócić im godność, tak by nie wracali na drogę łamania prawa - wyjaśnia krajowy koordynator duszpasterstwo niepełnoletnich. André Franzini dodaje, że "nikt nie rodzi się przestępcą i brak jest odpowiednich praw co do życia tych młodych ludzi".

Od dłuższego już czasu wśród wielu polityków, jak też w całym społeczeństwie, toczy się dyskusja w kwestii obniżenia wieku odpowiedzialności prawnej młodocianych przestępców. Tutejsi biskupi opowiadają się przeciw obniżeniu tego wieku, a za to stanowczo popierają prowadzenie polityki wychowawczej, dzięki której można by chronić młodych Brazylijczyków od drogi prowadzącej do różnorodnych wykroczeń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa kampania brazylijskiego episkopatu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.