Nuncjusz w Kijowie przekazał Watykanowi reakcje Ukrainy na ideę Drogi Krzyżowej

Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Nuncjusz apostolski w Kijowie arcybiskup Visvaldas Kulbokas poinformował, że przekazał do Watykanu reakcje na Ukrainie na decyzję o tym, że podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum w Wielki Piątek krzyż przy jednej ze stacji będą razem nieść rodzina ukraińska i rosyjska. Przeciwko temu pomysłowi zaprotestował ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

Abp Kulbokas, cytowany w środę przez Ansę za katolickim pismem wydawanym na Ukrainie, oświadczył, że ważne jest to, by spojrzeć na ten plan zgodnie z perspektywą, według której "pod krzyżem jesteśmy wszyscy synami i córkami Boga, zarówno agresor, jak i zaatakowany".

- W tym kontekście są to Rosja i Ukraina - dodał.

Jednocześnie pochodzący z Litwy watykański ambasador przyznał, że sam nie zorganizowałby modlitwy w ten sposób, bo jego zdaniem "pojednanie musi przyjść, kiedy zakończy się agresja i gdy Ukraińcy będą mogli nie tylko uratować życie, ale także wolność".

- Oczywiście wiemy, że pojednanie następuje, kiedy agresor przyznaje się do winy i przeprasza - zaznaczył nuncjusz na Ukrainie.

Powodem polemiki i niezadowolenia, wyrażonego także przez zwierzchnika ukraińskich grekokatolików arcybiskupa Światosława Szewczuka, jest zapowiedź Watykanu, że przy XIII, przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem papieża Franciszka krzyż będą nieść razem rodziny z Ukrainy i Rosji.

Rozważania do tej stacji napisały przyjaciółki: ukraińska pielęgniarka pracująca w szpitalu w Rzymie i Rosjanka, studentka pielęgniarstwa.

Ambasador Ukrainy przy Watykanie Andrij Jurasz napisał we wtorek na Twitterze: "Ukraińska ambasada przy Stolicy Apostolskiej rozumie i podziela ogólne zaniepokojenie w Ukrainie i wielu innych wspólnotach pomysłem połączenia ukraińskich i rosyjskich kobiet w niesieniu krzyża podczas piątkowej Drogi Krzyżowej w Koloseum".

- Pracujemy nad tą kwestią, starając się wyjaśnić trudności w jej realizacji i możliwe konsekwencje - dodał ambasador.

W środę zaś wezwał na Twitterze, by "posłuchać wielu argumentów" nuncjusza Kulbokasa.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nuncjusz w Kijowie przekazał Watykanowi reakcje Ukrainy na ideę Drogi Krzyżowej
Komentarze (1)
PB
~Paweł Babinicz
13 kwietnia 2022, 22:20
Co do tego: "pod krzyżem jesteśmy wszyscy synami i córkami Boga, zarówno agresor, jak i zaatakowany" to biblijna nauka z Nowego Testamentu co innego mówi (1 List św. Jana 3,10-12): 10 Dzięki temu można rozpoznać dzieci Boga i dzieci diabła: każdy, kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga, jak i ten, kto nie miłuje swego brata. 11 Taka bowiem jest wola Boża, którą objawiono nam od początku, abyśmy się wzajemnie miłowali. 12 Nie tak, jak Kain, który pochodził od Złego i zabił swego brata.