O obradach Papieskiej Rady ds. Świeckich

kard. S. Ryłko / Radio Watykańskie / drr

W dniach 24-26 listopada odbędzie się w Watykanie zebranie plenarne Papieskiej Rady ds. Świeckich. Jej przewodniczący, kard. Stanisław Ryłko zaznacza, że jest to dla każdej dykasterii moment ważny, będący okazją do spojrzenia na całokształt jej działalności.

- Uczestniczą w nim członkowie i kosultorzy, w przeważającej mierze ludzie świeccy, pochodzący z wszystkich kontynentów: w sumie około 70 osób - poinformował kard. Ryłko. - Jest to jedyne w swoim rodzaju przeżycie powszechności Kościoła, gdyż każdy z nich w czasie tego spotkania dzieli się z innymi doświadczeniami zaangażowania apostolskiego laikatu w swoim kraju, w swoim Kościele lokalnym. Jest to niezwykle ubogacające.

- Każde nasze zebranie plenarne składa się z dwóch części: pierwsza poświęcona jest wspólnej refleksji nad wybranym wcześniej tematem, w drugiej natomiast, ma miejsce bilans dokonań z ostatniego okresu i wspólne planowanie przyszłych inicjatyw - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ryłko. - Tym razem wybraliśmy temat niezwykle aktualny, zważywszy pogłębiającą się laicyzację współczesnego społeczeństwa: «Kwestia Boga dzisiaj». Jest to temat, który bardzo leży na sercu Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI. Nie przestaje on ostrzegać, iż podstawowym problemem naszych czasów jest nieobecność Boga, wykluczanie Boga z życia społecznego oraz zanik «zmysłu Boga» w świadomości wielu ludzi. A przecież, jak mówi Sobór Watykański II: «Stworzenie bez Stwórcy, zanika» (KK n.36), można powiedzieć - ginie, zamiera... Jest to podstawowe wyzwanie, przed jakim staje przede wszystkim nasza stara Europa... Odpowiedzią na tę dramatyczną sytuację erozji wiary, jest wezwanie Ojca Świętego do nowej ewangelizacji, która powinna przywrócić prymat Boga w życiu człowieka, a także w życiu społeczeństw. Dlatego jako podtytuł naszego zebrania wybraliśmy słowa Benedykta XVI: «Czyż nie należy dzisiaj ponownie zacząć od Pana Boga?». Podejmując inicjatywę nowej ewangelizacji nie możemy zakładać wiary nawet u ludzi ochrzczonych - trzeba zaczynać coraz częściej od samych fundamentów: Kim jest Bóg dla ciebie? Gdzie Go umieściłeś: w centrum twego życia, jako podstawowe kryterium twych decyzji, czy też na peryferiach, jako niewiele znaczący «ozdobnik», «dodatek»...? Dzisiaj są to bardzo ważne pytania".

Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Laikatu zapytaliśmy o przebieg i przedmiot tegorocznych obrad:

- Program naszego zebrania jest bardzo bogaty. Punktem wyjścia będzie przedstawienie kwestii Boga w nauczaniu Benedykta XVI. To będzie nić przewodnia wszystkich naszych refleksji. Następnie zastanawiać się będziemy nad stanem wiary i niewiary we współczesnym świecie. Będziemy się konfrontować z ważnym pytaniem: Kim jest Bóg chrześcijan, którego wyznajemy w naszym Credo i czym jest wiara Kościoła? Zajmiemy się kwestią wzajemnych relacji wiary i rozumu - tematem dzisiaj bardzo dyskutowanym. Poruszymy również problem metod, a zwłaszcza języka, jakim mówimy dzisiaj o Panu Bogu - czy jest on zrozumiały dla współczesnego człowieka? Wysłuchamy także świadectw na temat: Kim w rzeczywistości jest Bóg w życiu konkretnych chrześcijan? Mówić będą: matka rodziny, przedsiębiorca, naukowiec astrofizyk. I wreszcie zastanowimy się nad tym, jak odpowiedzieć na wezwanie Ojca Świętego dotyczące otwarcia w Kościele «dziedzińca pogan», to znaczy miejsca dla ludzi, którzy szczerze szukają Boga, a jeszcze Go nie znaleźli. Jak można im pomóc w ich poszukiwaniach...?.

Podczas sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Laikatu nie zabraknie też podsumowania ostatniego okresu działalności dykasterii oraz spojrzenia w przyszłość:

- W drugiej części naszego zebrania jak zwykle dokonamy bilansu i oceny naszych inicjatyw z ostatniego okresu (od poprzedniego Zebrania plenarnego) - stwierdził kard. Ryłko. - Przede wszystkim chodzi o dwa wielkie wydarzenia: Kongres katolików świeckich Azji, jaki zorganizowaliśmy we wrześniu w zeszłym roku w Seulu w Korei Południowej. Przyniósł on wiele wspaniałych owoców i był umocnieniem w wierze dla wielu katolików, którzy w Azji są maleńką mniejszością i żyją w diasporze często wrogiej chrześcijaństwu. Drugim wielkim wydarzeniem był niewątpliwie Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie, w sierpniu tego roku. Młodzież znowu nas zaskoczyła: ponad milion młodych z całego świata złożyło wspaniałe świadectwo wiary pełnej radości i entuzjazmu, której dzisiejszy świat tak bardzo potrzebuje.

Gdy chodzi o przyszłość, to Papieska Rada ds. Świeckich jest w trakcie przygotowań do Panafrykańskiego Kongresu Katolików świeckich, jaki odbędzie się w Kamerunie we wrześniu przyszłego roku. Ponadto rozpoczęły się już przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii w oku 2013. - Oczekiwania - jak zwykle - są bardzo duże, dlatego z wielką energią zabraliśmy się do pracy razem z Komitetem Organizacyjnym w Rio - poinformował kard. Ryłko.

Punktem kulminacyjnym zebrania plenarnego Papieskiej Rady ds. Świeckich ma być audiencja u Benedykta XVI. - Słowo Ojca Świętego jest dla nas pewną busolą w naszej służbie na rzecz powołania i misji świeckich w Kościele powszechnym. Bardzo na to spotkanie liczymy - dodał przewodniczący watykańskiej dykasterii do spraw laikatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O obradach Papieskiej Rady ds. Świeckich
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.