O prawach sumienia pracowników służby zdrowia

(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Sprzeciw sumienia różnych zawodów służby zdrowia i jego granice w prawie polskim i innych krajów oraz wolność sumienia jako podstawowe prawo człowieka - takie m.in. zagadnienia będą rozpatrywać uczestnicy międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w sobotę 5 września w auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W konferencji wezmą udział eksperci prawa konstytucyjnego i prawa medycznego, a także prawa unijnego oraz lekarze, bioetycy i specjaliści farmacji m.in. z USA, Hiszpanii, Polski i Szwecji.

Zagadnienie sprzeciwu sumienia i jego granic omówi prof. Aleksander Stępkowski z Wydziału Prawa i Administracji UW, dyrektor Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". O wolności sumienia jako podstawowym prawie człowieka będzie mówił dr Jakob Cornides, urzędnik Dyrekcji Generalnej ds. Handlu w Komisji Europejskiej.

DEON.PL POLECA

Z kolei dr David Thunder z Uniwersytetu Nawarry (Hiszpania) przedstawi wykład pt. "Za i przeciw wyjątkom motywowanym sprzeciwem sumienia jako instrumentom ochrony wartości moralnych i religijnych".

W dalszej części konferencji prof. José Miguel Serrano Ruiz-Calderon (Uniwersytet Complutense w Madrycie) będzie mówił o relacjach między wolnością i sprzeciwem sumienia w służbie zdrowia a kwestiami bioetycznymi. Natomiast Dorinda C. Bordlee, wiceprezes Bioethics Defense Fund wygłosi prelekcję "Sumienie a przymus: co każdy pracownik służby zdrowia wiedzieć powinien".

W trzecim panelu zostanie przedstawione zagadnienie istnienia wolności sumienia w prawie międzynarodowym oraz przypadków jej ograniczania w niektórych krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych i Szwecji.

Ostatni panel zdominują natomiast wystąpienia polskich ekspertów prawa i medycyny na temat stanu rodzimego prawa w kwestii klauzuli sumienia. Dr Konstanty Radziwiłł (Naczelna Rada Lekarska) wypowie się na temat prawa lekarza do postępowania zgodnie z sumieniem. O klauzuli sumienia farmaceutów i innych pracowników aptek będzie mówiła Danuta Brańska ze Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

Kwestię klauzuli sumienia diagnostów laboratoryjnych omówi z kolei dr Błażej Kmieciak z Zakładu Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wpływ orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na stosowanie klauzuli sumienia w Polsce przedstawi dr Michał Skwarzyński z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

Początek konferencji “Prawa sumienia pracowników służby zdrowia - ramy teoretyczne, wyzwania prawne oraz szanse" w sobotę 5 września, godz 10.00 w Auli Starej Biblioteki UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Organizatorami konferencji są Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris" oraz Katedra Historii Doktryn Polityczno-Prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O prawach sumienia pracowników służby zdrowia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.