O wyzwaniach stojących przed zakonami

O wyzwaniach stojących przed zakonami
(fot. Ed Yourdon/flickr.com)

„Pracowałem zawsze na rzecz jedności chryzmatów, wspólnot i stowarzyszeń jako odpowiedzi na cenne wskazania, jakie Jan Paweł II dał w liście apostolskim Novo millennio ineunte” - mówi w wywiadzie dla środowego wydania „L'Osservatore Romano” nowy prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, brazylijski arcybiskup João Braz de Aviz.

Rozmowa zbiegła się z XV Dniem Życia Konsekrowanego, ustanowionym przez Jana Pawła II w uroczystość Ofiarowania Pańskiego.

Nowy prefekt dykasterii zajmującej się zakonami przyznaje, że skoro sam nie należy do żadnego zgromadzenia, zastanawiał się nad przyjęciem tego urzędu. - Zwróciłem na to uwagę kardynała Tarcisio Bertone, kiedy 14 grudnia zatelefonował do nie w imieniu papieża. Sekretarz stanu odpowiedział mi, że nie stwarza to żadnego problemu - wyznaje de Aviz. Jego „rodziną” od siedemnastego roku życia jest natomiast Ruch Focolari.

Najciekawszy fragment wywiadu dotyczy oceny tzw. teologii wyzwolenia, do której rozwoju, przynajmniej w Brazylii, wydatnie przyczyniły się zakony.

DEON.PL POLECA

- Opcja preferencyjna na rzecz ubogich jest opcją ewangeliczną, od której zależeć będzie w pierwszym rzędzie nasze zbawienie. Jej odkrycie i budowa przez teologię wyzwolenia oznaczały szczere i odpowiedzialne spojrzenie przez Kościół na szerokie zjawisko społecznego wydziedziczenia. W owych czasach, w liście wystosowanym do konferencji episkopatu Brazylii i przekazanym przez kardynała Gantina, Jan Paweł II stwierdził, że teologia wyzwolenia nie tylko jest pożyteczna, ale również niezbędna. W owym czasie dwie instrukcje wysłane z Rzymu na ten temat korygowały kwestie związane z posługiwaniem się metodą marksistowską w interpretacji rzeczywistości. Myślę, że nie zostało jeszcze zakończone teologiczne dzieło oderwania opcji na rzecz ubogich od zależności od ideologicznej teologii wyzwolenia, na co ostatnio zwracał uwagę Benedykt XVI - mówi watykański hierarcha.

Abp João Braz de Aviz ujawnia, że z powodu teologii wyzwolenia „o mało nie porzucił powołania kapłańskiego a nawet Kościoła”. - Ocaliło mnie szczere zaangażowanie się w duchowość jedności ruchu Focolari. Zakonnicy i zakonnice, poprzez radykalizm swego ewangelicznego powołania, będą mogli wiele wnieść w tę nową drogę - mówi nowy "watykański minister ds. zakonnych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O wyzwaniach stojących przed zakonami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.