Obchody 70-lecia wspólnoty z Taizé

Obchody 70-lecia wspólnoty z Taizé
(fot. swperman/flickr.com)
KAI / psd

W sobotę 14 sierpnia, podczas wieczornej modlitwy bracia z Taizé będą obchodzili 5 rocznicę śmierci założyciela wspólnoty, br. Rogera oraz 70-lecie jej istnienia.

Początki tej ekumenicznej wspólnoty są wiązane z datą 20 sierpnia 1940 r., kiedy liczący wówczas 25. lat brat Roger przybył do tej niewielkiej wioski w Burgundii. Znajdowała się ona w pobliżu linii demarkacyjnej dzielącej Francję na dwie części. Było to więc dobre miejsce, by przyjmować uchodźców uciekających przed wojną. Byli wśród nich między innymi Żydzi, czy agnostycy. Jesienią 1942 roku w związku z odkryciem tej działalności brat Roger musiał bezzwłocznie wyjechać z Taizé. Do końca wojny przebywał w Genewie i tam z pierwszymi braćmi rozpoczęli życie wspólnotowe. Mogli wrócić do Taizé w 1944 roku. Przez następne lata do wspólnoty przyłączali się kolejni młodzi mężczyźni. W Wielkanoc 1949 roku siedmiu z nich wspólnie zobowiązało się na zawsze do zachowywania celibatu, do życia wspólnotowego i do coraz większej prostoty.

Podczas długich rekolekcji w ciszy, w czasie zimy na przełomie lat 1952/1953, założyciel Wspólnoty napisał Regułę Taizé, przekazując braciom „główne zasady, które czynią życie wspólnotowe możliwym”. Z czasem zaczęli tam licznie przybywać młodzi ludzie z całego świata.

Taizé dwukrotnie w 1964 i 1968 r. odwiedził jako metropolita krakowski abp Karol Wojtyła. Po wyborze na Stolicę Piotrową w 1978 r. Jan Paweł II co roku przyjmował Brata Rogera na audiencji prywatnej. Papież przyjął w Rzymie dziesiątki tysięcy młodych podczas spotkań europejskich organizowanych na przełomie roku. Podczas jednej ze swoich podróży, 5 października 1986 r. pomimo niesprzyjającej pogody papież odwiedził Taizé.

DEON.PL POLECA

Brat Roger zmarł 16 sierpnia 2005 roku w wieku 90 lat. Został zabity podczas wieczornej modlitwy. Brat Alois, którego już przed wielu laty wybrał jako swego następcę, jest odtąd przeorem Wspólnoty. Dzisiaj liczy ona ponad stu braci. Są wśród nich katolicy i ewangelicy różnych Kościołów. Bracia pochodzą z około 30 krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Obchody 70-lecia wspólnoty z Taizé
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.