"Obchody Reformacji ukażą wartość dialogu"

(fot. youtube.com)
KAI / ml

Wspólne luterańsko-katolickie obchody 500-lecia Reformacji ukażą wartość dialogu w podzielonym świecie - taką opinię wyraził sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) ks. Martin Junge.

Główne uroczystości odbędą się 31 października w szwedzkim mieście Lund z udziałem papieża Franciszka.
Te tzw. Wspólne Ekumeniczne Obchody, przebiegające pod hasłem "Od konfliktu do komunii - razem w nadziei", składać się będą z dwóch części. Wczesnym popołudniem w katedrze w Lundzie odbędzie się wspólna modlitwa, oparta na niedawno wydanym katolicko-luterańskim przewodniku liturgicznym, zatytułowanym "Wspólna modlitwa", który z kolei opiera się na jeszcze wcześniejszym dokumencie obu Kościołów "Od konfliktu do komunii" (z 2013 r.). Tę wspólną modlitwę poprowadzą Franciszek oraz przewodniczący LWF bp Munib Younan i ks. Junge.
W tym czasie trwać będzie spotkanie na krytym stadionie Malmö Arena. Jego uczestnicy obejrzą transmisję z katedry, po czym dołączą do nich Franciszek, bp Younan i ks. Junge. Wszyscy wysłuchają świadectw ukazujących wspólne zaangażowanie katolików i luteran na świecie. Przedstawione zostaną najważniejsze elementy współpracy Światowej Służby LWF i Caritas Internationalis w takich dziedzinach jak opieka nad uchodźcami, zaprowadzanie pokoju czy działania na rzecz sprawiedliwości klimatycznej.
Ks. Junge poinformował, że w modlitwie w katedrze wezmą udział jedynie zaproszone osoby. Natomiast w spotkaniu na Malmö Arena może uczestniczyć 10 tys. osób. Chętni muszą się jednak zarejestrować na stronie www.lund2016.net i kupić bilet kosztujący 120 koron szwedzkich (około 55 zł). Bilety powinny być dostępne od początku września.
Ponadto modlitwa w katedrze będzie transmitowana na żywo przez szwedzką telewizję, która udostępni sygnał stacjom telewizyjnym na całym świecie. Odbędzie się również transmisja internetowa, tak aby "jak najwięcej osób i wspólnot mogło śledzić tę liturgię". Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie przeprowadzony również streaming spotkania na Malmö Arena.
- Chciałbym zachęcić wspólnoty i parafie do wspólnego oglądania transmisji. Ideałem byłoby, gdyby - tam, gdzie to możliwe - katolicy i luteranie zrobili to razem - powiedział ks. Junge. Ponadto zachęcił do odbycia wspólnych luterańsko-katolickich modlitw na szczeblu lokalnym i krajowym 31 października, z wykorzystaniem wspomnianej "Wspólnej modlitwy".
Pytany o znaczenie wspólnych obchodów 500-lecia Reformacji, sekretarz generalny LWF zaznaczył, że są one wezwaniem do skupienia się na podsumowaniu ekumenicznych osiągnięć, które dokonały się dzięki dialogowi i współpracy. - W świecie braku porozumienia, Wspólne Obchody opowiedzą historię o wartości dialogu. W świecie zranionym przemocą i wojną, opowiedzą historię konfliktu, który zostawiliśmy za sobą. W świecie często mającym mylne pojęcie o roli wiary i religii, opowiedzą historię o przemieniającej mocy i pięknie naszej wspólnej wiary, która prowadzi nas do współczującej służby i radosnego świadectwa - podkreślił ks. Junge.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Obchody Reformacji ukażą wartość dialogu"
Komentarze (2)
A
Andy
13 sierpnia 2016, 20:50
masz rację Francesco  obchody  kolejność jest ważna luterańsko- katolickie  owocuwymysłu schorowanej wyobraźni Lutra to sporo naciągana idea w której nie zamierzam uczestniczyć jako Katolik z dziada pradziada
FF
Franciszek2 Franciszek2
11 sierpnia 2016, 14:13
"Podsumowanie ekumenicznych osiągnięć", drogi panie Junge ("ks." to skrót od księdza, równie dobrze mógłbym dodać przed swoim nazwiskiem przedrostek "abp") - otóż to podsumowanie - możliwe będzie dopiero po śmierci. Choć, niestety, dla wielu będzie to podsumowanie które zrodzi dla nich skutki o charakterze wiecznym - nie tak radosnym jak sie tego spodziewali - co nie daj Bóg...