Obchody rocznicy aresztowania bp. Kaczmarka

KAI / slo

Uroczystości upamiętniające aresztowanie przez UB w 1951 r. biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka odbyły się 21 stycznia w Kielcach. - Nie odszedłeś ze swojej diecezji, bo to nie partia posłała cię do Kielc - przypominał niezłomną postawę hierarchy bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w katedrze kieleckiej.

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana w bazylice kieleckiej, rozpoczęły się obchody 60. rocznicy aresztowania przez UB bp. Czesława Kaczmarka i dwudziestu jego współpracowników.

Bp Ryczan przywołał postać bp. Kaczmarka w kontekście posługi „proroków, posyłanych przez Pana”. Mówił o czasach, w których bp Kaczmarek kierował Kościołem kieleckim, przypomniał m.in. jego zasługi z lat okupacji, w tym przeznaczanie znacznej części dochodów diecezji na cele charytatywne, zatrudnienie ponad 200 księży z Generalnej Guberni w parafiach diecezji kieleckiej.

„Biskupie Czesławie, ile razy medytowałeś słowa Jezusa: ‘jeśli mnie prześladowali, to i was prześladować będą?” – mówił bp Ryczan. Przypomniał okoliczności aresztowania biskupa pod pozorem szpiegostwa i zdrady państwa oraz okrucieństwa stalinowskiego więzienia, w którym „łamano ducha”. „Nie odszedłeś ze swojej diecezji, bo to nie partia posłała cię do Kielc” – podkreślał bp Ryczan.

Po Mszy św. duchowni modlili się przy zejściu do krypty biskupów kieleckich, która został otwarta w tym dniu. Wielu wiernych skorzystało z możliwości zejścia do podziemi i modlitwy przy grobowcu bp. Kaczmarka. Przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej złożyli kwiaty w krypcie oraz pod pomnikiem bp. Kaczmarka na placu katedralnym. Ten pierwszy w kraju pomnik prześladowanego biskupa kieleckiego został zbudowany ze społecznych ofiar diecezjan i poświęcony w październiku 2010 r.

We Mszy św. uczestniczyli prezydent Kielc Wojciech Lubawski, przewodniczący Rady miasta Tomasz Bogucki, wspólnoty, stowarzyszenia kombatanckie i niepodległościowe, delegacje kieleckich szkół i harcerzy oraz licznie zebrani mieszkańcy miasta.

Bp Czesław Kaczmarek był biskupem kieleckim w latach 1938–1963. Został aresztowany 20 stycznia 1951 r. Przez cały dzień trwała rewizja w pomieszczeniach Kurii, przeprowadzana przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Oskarżony przez władze komunistyczne m.in. o szpiegostwo i działalność antypaństwową, był więziony, torturowany, poddany długotrwałemu śledztwu i sfingowanemu procesowi.

Jednym z bezpośrednich powodów bezprecedensowej decyzji władz komunistycznych o aresztowaniu biskupa było potępienie przez niego tzw. księży patriotów i sprzeciw wobec żądania, by potępił księży z Wolbromia oskarżanych o współpracę z podziemiem antykomunistycznym. W krótkim czasie w więzieniach znalazła się znaczna grupa współpracowników kieleckiego biskupa – 20 księży i osoby świeckie.

Biskup został w pełni zrehabilitowany decyzją Prokuratora Generalnego RP w 1990 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody rocznicy aresztowania bp. Kaczmarka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.