Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

(fot. Jake / CC BY 2.0 / flickr.com)
KAI / mg

Uroczystości 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w przyszłym tygodniu w Warszawie. Na bogaty program tegorocznych obchodów złożą się uroczyste Msze św., sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy.

Niektóre imprezy towarzyszące rocznicy rozpoczną się w stolicy już w tym tygodniu, ale zasadnicza część obchodów odbędzie się w następny weekend.

Od kilku tygodni w całej Warszawie rozmieszczone zostały plakaty przypominające o zbliżającej się rocznicy i apel o godne uczczenie ofiar Powstania Warszawskiego przez zatrzymanie się 1 sierpnia o godz. 17.00.

DEON.PL POLECA

W najbliższy piątek w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 21 odbędzie się koncert z cyklu Pamiętamy’44 zatytułowany "Placówka ’44", z muzyką z płyty o tym samym tytule, wydaną specjalnie z okazji rocznicy. Na płycie znajduje się 12 utworów skomponowanych przez muzyków z zespołu Voo Voo.

Teksty są w większości opracowaniami wierszy nadesłanych na konkurs Placówka '44 oraz innych utworów powstałych w okresie Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu oprócz Voo Voo wystąpią Barbara Derlak, Tomek Makowiecki, Organek, Justyna Święs i Barbara Wrońska.

We wtorek 28 lipca w Muzeum Powstania o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż multimedialnej wystawy "Miara Pokoju/Quantum of Peace".

W środę 29 lipca o godz. 10.30 odbędą się uroczystości przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

W czwartek 30 lipca z uczestnikami Powstania Warszawskiego o godz. 11.00 spotka się w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski. W trakcie spotkania prezydent RP wręczy powstańcom odznaczenia państwowe.

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 31 lipca, w południe odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy.

Tego samego dnia o godz. 18.00 na pl. Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, celebrowana przez biskupów warszawskich pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka, po której (około godz. 19.00) rozpocznie się uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Wieczór zwieńczy koncert z muzyką z serialu "Czas honoru" (ok. godz. 20.30).

1 sierpnia o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie (ul. Filtrowa 68).

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku gen. Grota Roweckiego (ul. Chopina) oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejska).

W godzinę "W" (17.00) władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku "Gloria Victis" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny.

Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.30 przy pomniku " Polegli-Niepokonani 1939-1945" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna.

Po uroczystościach kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) nastąpi rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.

O północy w sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego "Ciekawa pora roku" według scenariusza i reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Spektakl będzie grany także 2, 3, 4 i 5 sierpnia o godz. 20.00. Bilety można nabyć w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na stronie www.1944.pl.

W niedzielę 2 sierpnia o godz. 15.00 odbędzie się gra miejska z cyklu Twoja klisza z Powstania "Wyspa Żoliborz". O godz. 18.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji Warszawy i jej mieszkańców.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Po uroczystości odbędzie się "Marsz Pamięci" - uroczyste przejście w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy na Woli upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. O godz. 20.30 otwarta zostanie wystawa "Zachowajmy ich w pamięci" poświęcona cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego; park Powstańców Warszawy.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (http://www.powstanie44.um.warszawa.pl/) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.