Obecny kryzys w Europie to kryzys etyczny

Obecny kryzys w Europie to kryzys etyczny
(fot. EPA/CLAUDIO PERI)
KAI / psd

 Na znaczenie wiary gotowej do poświęceń i właśnie poprzez to radosnej jako leku na znużenie bycia chrześcijaninem, którego doświadczamy w Europie wskazał Benedykt XVI podczas spotkania z członkami Kurii Rzymskiej z okazji bliskich już Świąt Bożego Narodzenia.

Benedykt XVI zauważył, że pod koniec roku, Europa znajduje się w kryzysie gospodarczym i finansowym, który w ostateczności ma swą podstawę w kryzysie etycznym, zagrażającym Staremu Kontynentowi. Często brakuje bowiem siły motywującej, zdolnej by nakłonić jednostkę i wielkie grupy społeczne do wyrzeczeń i ofiary. "Z tego kryzysu wypływają pytania bardzo podstawowe: gdzie jest światło, które mogłoby oświecić nasze poznanie nie tylko ogólnymi ideami, ale konkretnymi nakazami? Gdzie jest siła, która unosi naszą wolę ku górze? Są to pytania, na które musi odpowiedzieć nasze głoszenie Ewangelii, nowa ewangelizacja, aby przesłanie stało się wydarzeniem, a głoszenie życiem" - mówił papież.

DEON.PL POLECA

Omawiając poszczególne wydarzania kończącego się roku Ojciec Święty zaznaczył, że wielkim tematem jest kwestia jak dziś głosić Ewangelię? Jak jest dziś możliwe, aby wiara stała się rzeczywiście siłą żywą i istotną. Wspominając o swej podróży do Niemiec Benedykt XVI zauważył, że z jego ojczyzną Reformacji wiąże się pytanie czym jest reforma Kościoła? Jak się odbywa? Jakie są jej drogi i cele? Wiele osób z niepokojem obserwuje kryzys Kościoła. Zadaje sobie pytanie, co należy czynić? "Oczywiście, trzeba zrobić wiele rzeczy. Ale samo ich robienie nie rozwiązuje problemu. Rdzeniem kryzysu Kościoła w Europie - jak powiedziałem we Fryburgu Bryzgowijskim - jest kryzys wiary. Jeżeli nie znajdziemy nań odpowiedzi, jeżeli wiara nie nabierze na nowo żywotności, stając się głębokim przekonaniem i rzeczywistą siłą dzięki spotkaniu z Jezusem Chrystusem, wszelkie inne reformy pozostaną nieskuteczne" - podkreślił papież.

W tym kontekście ważnym wydarzeniem było spotkanie się w Afryce z radosną pasją wiary. Z tej radości rodzą się też energie, by służyć Chrystusowi w przygnębiających sytuacjach ludzkiego cierpienia, aby stanąć do Jego dyspozycji, bez zamknięcia się w swoim dobrobycie. "Spotkanie takiej wiary, gotowej do poświęceń i właśnie poprzez to radosnej jest wielkim lekiem na znużenie bycia chrześcijaninem, którego doświadczamy w Europie" - powiedział Benedykt XVI. Dodał, że lekarstwem na znużenie wiarą było także wspaniałe doświadczenie Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Było to przeżycie nowej ewangelizacji. Podczas Światowych Dni Młodzieży coraz wyraźniej rysuje się nowy, odmłodzony sposób bycia chrześcijaninem.

Ojciec Święty wskazał, że charakteryzuje się on nowym doświadczeniem powszechności Kościoła, wypływające z wewnętrznego spotkania z Jezusem Chrystusem. Inną jego cechą jest nowy sposób przeżywania swego człowieczeństwa, swego chrześcijaństwa. Przykładem jest zwłaszcza zaangażowanie 20 tys. wolontariuszy. "Ci młodzi czynili dobro - nawet jeśli to było to ciężkie, choć wymagało poświęceń - tylko dlatego, że czynienie dobra jest piękne, że bycie dla innych jest piękne. Trzeba się tylko odważyć na skok. Wszystko to zostało poprzedzone spotkaniem z Jezusem Chrystusem, spotkaniem, które rozpala w nas miłość względem Boga i innych ludzi i wyzwala nas od szukania naszego własnego «ja»" - zaznaczył papież.

Trzecim istotnym elementem jest adoracja. Benedykt XVI przypomniał swoje doświadczenia intensywnej ciszy w obliczu obecności Pana w Najświętszym Sakramencie w Hydeparku w Londynie, w Zagrzebiu czy też w Madrycie. Podkreślił, że zmartwychwstały Chrystus jest obecny w Eucharystii. Jest to obecność Boga, który nas miłuje.

Następnie papież wskazał na znaczenie Sakramentu Pokuty, bowiem "potrzebujemy pokory, która nieustannie na nowo prosi Boga o przebaczenie; która pozwala się oczyścić i która budzi w nas moc przeciwną, pozytywną moc Stwórcy, która nas pociąga ku górze" - stwierdził Ojciec Święty.

Ostatnim elementem wskazanym przez Benedykta XVI była radość wypływające ze świadomości, że jesteśmy miłowani przez Boga. "Tam gdzie dominującą staje się wątpliwość odnośnie Boga, nieuchronnie dochodzi do wątpliwości dotyczącej samego bycia człowiekiem" - zauważył papież.

Benedykt XVI wyraził też dziękczynienie Bogu za spotkanie przedstawicieli religii świata oraz reprezentantów myśli poszukującej prawdy w Asyżu 27 października. Jest on przekonany, że z tego spotkania zrodzi się nowa gotowość służenia pokojowi, pojednaniu i sprawiedliwości.

Ojciec Święty podziękował swym współpracownikom za wsparcie w prowadzeniu misji powierzonej przez Chrystusa i życzył im radości, którą "Bóg zechciał dać nam we wcieleniu Swego Syna".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obecny kryzys w Europie to kryzys etyczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.