Obrady rektorów europejskich uczelni katolickich

Obrady rektorów europejskich uczelni katolickich
Gmach Główny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (fot. Krzysiek dbk / wikipedia.pl / CC BY 3.0)
KAI / wm

Ponad czterdziestu szefów uczelni katolickich uczestniczy w obradach Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich w Lublinie. Gospodarzem dorocznego spotkania jest Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W trzydniowych obradach, które rozpoczęły się 26 kwietnia, uczestniczy 43 rektorów i prorektorów reprezentujących 24 uniwersytety zrzeszone w organizacji, której skrót od francuskiej nazwy brzmi FUCE.

O temacie przewodnim spotkania, jakim w tym roku są "Wyzwania dla uczelni katolickich", mówił w czasie konferencji prasowej 27 kwietnia Michel Scheuer SJ, prezydent FUCE i profesor uniwersytetu w Bejrucie.

- Sytuacja uczelni katolickich różni się znacznie w zależności od kraju - zauważył. Jako przykład podał kwestię wsparcia państwa dla takich uczelni w poszczególnych krajach. W Belgii i Holandii, uczelnie katolickie traktowane są przez państwo dokładnie tak samo jak uczelnie państwowe, podczas gdy np. w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech nie otrzymują od państwa nic. Student decydujący się na naukę na takiej uczelni musi liczyć się z dużymi wydatkami - zaznaczył o. Scheuer.

Podczas obrad zastanawiano się, czym jest uczelnia katolicka i jakie wartości ma promować wśród studentów. Trzy główne punkty dyskusji to: problem zarządzania uczelniami katolickimi i ich relacji z Kościołem, kwestia efektywnego wykorzystania przez Kościół badań prowadzonych na uczelniach katolickich oraz próba odpowiedzi na pytanie, jak sprostać wyzwaniom sekularyzacji w uniwersyteckiej praktyce.

Prezydent FUCE zauważył, że uczelnia katolicka musi przede wszystkim być dobrą uczelnią. - To oznacza w praktyce odpowiednią metodykę nauczania, dobre nauczanie, badania i rozwój.

Ks. prof. Sławomir Nowosad, prorektor KUL podkreślił, że dla gospodarza spotkania zjazd rektorów to ważne wydarzenie. - Chcemy korzystać z doświadczeń uniwersytetów katolickich na Zachodzie, ale też dzielić się naszym doświadczeniem uniwersyteckim - mówił. To doświadczenie trudnego czasu historii, zwłaszcza w okresie komunistycznym, kiedy lubelski uniwersytet był jedyną wolną uczelnią w Polsce - zaznaczył prorektor.

Dodał, że KUL uczestniczy w życiu akademickim w kraju i podlega ministerstwu szkolnictwa wyższego, a zarazem, jak mówił Jan Paweł II, jest "z serca Kościoła". - Zależy nam, by tę tożsamość i misję utrwalać, i by świadectwo obecności Boga w świecie dawać wobec naszych studentów i innych środowisk uniwersyteckich - mówił ks. prof. Nowosad.

W zeszłym roku walne zgromadzenie FUCE odbyło się w Libanie w Bejrucie, wtedy rektorzy zastanawiali się, jak wejść w dialog z coraz liczniejszymi na uczelniach katolickich studentami muzułmańskimi.

FUCE powstała w 1991 r. w ramach Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich, jako regionalna sekcja tej organizacji, skupiająca uniwersytety katolickie z terenu Europy, m.in. z Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Słowacji, a także pięć uczelni katolickich z Libanu. Celem FUCE jest rozwijanie współpracy pomiędzy jej członkami w dziedzinie edukacji, nauki i kultury, m.in. dzięki specjalnym stypendiom dla studentów.

Tegoroczne spotkanie odbywa się po raz drugi w Polsce, w 2003 roku gospodarzem był Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrady rektorów europejskich uczelni katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.