Obrady sekretarzy generalnych episkopatów

Obrady sekretarzy generalnych episkopatów
(fot. Foter / CC BY-SA 3.0)
KAI / kn

Sytuacja na Ukrainie oraz w Bośni i Hercegowinie będzie jednym z tematów 42. spotkania sekretarzy generalnych episkopatów naszego kontynentu, które odbędzie się w dniach 19-22 czerwca w siedzibie Rady Europy w Strasburgu.

a także ze stosunkami CCEE z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Spotkanie organizuje Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE), ale spodziewany jest udział także sekretarzy generalnych kontynentalnych stowarzyszeń episkopatów z Afryki, Azji i Oceanii.

W piątek 20 bm. uczestnicy spotkania spędzą cały dzień w gmachu Rady Europy. Jednym z ich rozmówców będzie sekretarz generalny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Wojciech Sawicki. W następnych dniach sekretarze generalni episkopatów krajowych zapoznają się z trudnymi problemami naszego kontynentu, na którym nie brakuje różnych napięć i cierpień, zwłaszcza z obecną sytuacją na Ukrainie oraz w Bośni i Hercegowinie, a także ze stosunkami CCEE z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Spotkanie zakończy się 22 czerwca uroczystą Mszą św. za Europę, której w katedrze strasburskiej przewodniczyć będzie miejscowy arcybiskup.

DEON.PL POLECA

Rada Konferencji Biskupich Europy powstała w 1971; obecnie zrzesza 33 episkopaty krajowe, reprezentowane przez swych przewodniczących, oraz pojedynczych hierarchów z tych krajów, w których nie ma konferencji biskupich. Są to arcybiskupi Luksemburga i Monako, maronicki z Cypru oraz biskupi: kiszyniowski (Mołdawia), greckokatolicki mukaczowski i administrator apostolski Estonii. Przewodniczącym CCEE jest od 2006 prymas Węgier kard. Péter Erdő, a dwaj jego zastępcami; kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Józef Michalik z Polski. Sekretarzem generalnym jest prał. Duarte da Cunha z Portugalii. Siedziba sekretariatu generalnego CCEE mieści się w szwajcarskim miasteczku Sankt Gallen.

Rada Europy z siedzibą w Strasburgu jest międzynarodową organizacją rządową skupiającą prawie wszystkie państwa naszego kontynentu oraz kilka państw spoza niego (np. Armenia, Azerbejdżan, Gruzja i Turcja). Powstała 5 maja 1949 po podpisaniu przez 10 państw zachodnich (Belgia, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy) Traktatu Londyńskiego. Obecnie należy do niej 47 krajów. Polska przystąpiła do Rady 26 listopada 1991.

Głównym zadaniem organizacji jest "osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny" (art. 1a Statutu Rady Europy). W tym celu RE przede wszystkim wspiera i strzeże praw człowieka, demokracji i troszczy się o współpracę państw członkowskich w dziedzinie kultury.

Głównymi organami Rady Europy są: Komitet Ministrów - organ decyzyjny, złożony z ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich lub ich przedstawicieli (zastępców ministrów); Zgromadzenie Parlamentarne (PACE) - organ doradczy złożony z parlamentarzystów delegowanych przez parlamenty krajowe, Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy - organ doradczy w zakresie samorządności lokalnej i regionalnej. Sekretarza generalnego Rady wybiera PACE - obecnie jest nim Norweg Thorbjørn Jagland) i Komisarz Praw Człowieka Rady Europy.

Ponadto w ramach Rady działa 14 innych instytucji formalnie nie będących jej organami, np. Europejski Trybunał Praw Człowieka, Europejski Komitet Zapobiegania Torturom czy Europejski Komitet Praw Społecznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrady sekretarzy generalnych episkopatów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.