Odpowiedź polskiego Kościoła na problem wykorzystywania. Katolickie uczelnie kształcą w tym zakresie
Jak podaje „Rzeczpospolita”, polski Kościół robi coraz więcej w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym. W tym roku w Krakowie rozpoczną się podyplomowe studia poświęcone problematyce ochrony małoletnich w prawie kanonicznym.
Od 2015 roku, kiedy Watykan zatwierdził specjalne wytyczne Konferencji Episkopatu Polski oraz dokument o prewencji, we wszystkich diecezjach powołano delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Trudne początki biskupów
– Początki to było trochę takie pospolite ruszenie. Biskupi mieli trochę problemów ze znalezieniem odpowiednich ludzi – takich, którzy mieliby jakąś wiedzę na temat problematyki wykorzystywania seksualnego – mówi „Rz” ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
– Wykształcenie kadr było jedną z podstaw do uruchomienia przez Centrum Ochrony Dziecka (COD) na Akademii Ignatianum w Krakowie studiów z profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży – dodaje ks. Studnicki.
Do tej pory studia te ukończyła ponad setka studentów. Byli to m.in. księża, siostry zakonne, dyrektorzy czy nauczyciele. „Wielu z nich podjęło pracę w instytucjach kościelnych i są osobami pierwszego kontaktu dla pokrzywdzonych” – czytamy na rp.pl.
„Rzeczpospolita” podaje także, że na Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uruchomiono specjalny kurs „dokształcający z zakresu prawa kanonicznego, poświęcony sytuacjom nieprawidłowym w życiu duchownych i związanymi z tym procedurami prawnymi”.
Odpowiedź polskiego Kościoła na problem wykorzystywania
„Ochrona małoletnich i osób prawnie z nimi zrównanych w prawie kanonicznym” to kierunek studiów, które jesienią tego roku rozpoczną się na krakowskim uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II. - To próba włączenia się środowiska kanonistów w skuteczną odpowiedź, jaką daje Kościół w związku z zaistniałymi przypadkami seksualnego wykorzystywania dzieci i młodzieży przez osoby duchowne - mówi kierownik studiów ks. dr Bartłomiej Pieron.
- Paradoks polega na tym, że są w Kościele stare sprawy i problemy, przed którymi zdaje się on uciekać, a z drugiej strony naprawdę jest liderem, jeśli chodzi o prewencję i tworzenie nowych inicjatyw dla ochrony najmłodszych – twierdzi prof. Błażej Kmieciak, szef państwowej komisji ds. pedofilii.
Źródło: rp.pl / tk
Skomentuj artykuł