Odwaga sędziów i prawdziwy przełom w Pakistanie. Sprawa Asi Bibi

Odwaga sędziów i prawdziwy przełom w Pakistanie. Sprawa Asi Bibi
(fot. PAP/EPA/T. MUGHAL)
KAI/ ed

Wyrazem ogromnej odwagi ze strony pakistańskich sędziów, którzy nie ulegli naciskom islamistów określa Paul Bhatti dzisiejszy wyrok Trybunału Najwyższego w Islamabadzie oczyszczający jednoznacznie Asię Bibi z wszelkich zarzutów.

Wskazuje, że oznacza to przełom w przyszłości tego muzułmańskiego kraju.

Paul Bhatti jest chrześcijańskim lekarzem i obrońcą praw człowieka w Pakistanie, a zarazem bratem Shahbaza Bhattiego, pakistańskiego ministra ds. mniejszości zamordowanego przez islamistów w 2011 r. za obronę Asii Bibi.

Asia Bibi niewinna! Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok w jej sprawie >>

DEON.PL POLECA

W rozmowie z Radiem Watykańskim wskazuje on, że poprzez swą odważną postawę sędziowie potwierdzili, iż w Pakistanie istnieje sprawiedliwość i prawo funkcjonuje. "W tym kontekście chciałbym przypomnieć też ofiarę życia mojego brata, który zginął ponieważ wstawiał się za Asią Bibi. Bez żywej pamięci wspólnoty międzynarodowej i nieustannej modlitwy tak wielu ludzi, pewno nie doczekalibyśmy tego dnia, w którym ostatecznie odzyskuje ona w pełni wolność. Musimy jednak pamiętać, że w pakistańskich więzieniach przebywa wiele osób oskarżonych fałszywie o bluźnierstwo, które cierpią, są torturowane i wciąż czekają na sprawiedliwość.  Uwolnienie Asii Bibi nie może oznaczać, że zapomnimy o ich tragicznym losie" - podkreśla Bhatti.

Ten wyrok to prawdziwy przełom

"Ten wyrok jest prawdziwym przełomem w dziejach Pakistanu. Pokazał niezawisłość sądownictwa wobec władzy islamskiej. Przesłanie, które ekstremistom dali sędziowie, trybunał najwyższy, ale i pakistańskie władze jest bardzo jasne i czytelne" - podkreśla Bhatii. Zauważa, że to co się dzisiaj wydarzyło pokazuje, że sprawiedliwość w Pakistanie jest mocniejsza, bardziej zdeterminowana, wręcz prawdziwsza i bardziej realna. Podkreśla zarazem, że również siły bezpieczeństwa wywiązały się ze swego zadania zapewniając skuteczną ochronę nie tylko samej kobiecie, ale i jej rodzinie oraz tym wszystkim, którzy walczyli o jej prawa, łącznie z sędziami.

"Ten wyrok uniewinniający jest bardzo ważny także dla współistnienia chrześcijan i muzułmanów. Sędziowie dali bardzo szczegółowe uzasadnienie dlaczego kobieta była niesłusznie oskarżona, pokazali, że chrześcijanie nie są wrogami islamu, wskazali na bezpodstawne cierpienie Asii Bibi z powodu fałszywych oskarżeń - mówi Radiu Watykańskiemu Paul Bhatti. - Przy tej okazji wiele też mówiono o chrześcijaństwie jako religii pokoju, która respektuje wyznawców innych religii, a także prawa kraju, w którym wyznawcom Chrystusa przyszło żyć. Ten przekaz jest bardzo ważny w obliczu negatywnego przesłania, które cały czas dawali islamscy ekstremiści.

Myślę, że naprawdę wielu muzułmanów ostatecznie zrozumiało, że historia Asii Bibi to przykład ogromnej niesprawiedliwości dokonywanej w imię religii i, że takie rzeczy nie mogą mieć miejsca. Samym chrześcijanom wyrok uniewinniający pozwolił na nowo uwierzyć w to, że sprawiedliwość dotyczy nie tylko wyznawców islamu, ale również przedstawicieli mniejszości. Myślę, że jest to początek ważnej zmiany dla Pakistanu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odwaga sędziów i prawdziwy przełom w Pakistanie. Sprawa Asi Bibi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.