Ofiary partyzantów proszą Kościół o mediację
Kilkanaście organizacji ofiar lewackiego ugrupowania FARC (Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii) zwróciło się z prośbą o pomoc do Kościoła katolickiego tego kraju.
Podczas spotkania z przewodniczącym Konferencji Biskupów, abp. Luisem Augusto Castro poprosili, aby Kościół zatroszczył się o udział większej reprezentacji ofiar w rozmowach pokojowych między przedstawicielami rządu i partyzantów. Los wielu ofiar uprowadzonych przez FARC jest do dziś nieznany.
"Nie żądamy od FARC propozycji, lecz odpowiedzi. Chcemy, żeby nam powiedzieli, co się stało z uprowadzonymi, gdzie oni są", powiedział rozgłośni radiowej Caracol Ismael Enriquez, ojciec żołnierza porwanego przez rebeliantów przed 15 laty. Matka innego żołnierza, uprowadzonego w 1997 r. wyraziła ubolewanie, że temat ofiar nie odgrywał dotychczas żadnej roli w rozmowach pokojowych. "Czujemy się pozostawieni samym sobie zarówno przez rząd, jak i przez resztę świata, powiedziała Lilia de Hernández.
Według radia Caracol współpracownicy arcybiskupa obiecali przedstawicielom ofiar, że w tej sprawie zostaną podjęte rozmowy z rządem prezydenta Juana Manuela Santosa. List z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sprawy zaginionych członków rodzin organizacje ofiar złożyły też w ambasadzie Norwegii. Kraj ten ma status obserwatora w toczących się obecnie rozmowach.
W związku z tym rząd Kolumbii i władze FARC poprosiły Kościół katolicki o wsparcie przy wyborze przedstawicieli ofiar w rozmowach pokojowych. Kościół na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił fragmenty listu, jaki w tej sprawie otrzymał. "Konferencja Biskupów, jako niezależna instytucja powinna zagwarantować, aby przedstawiciele ofiar reprezentowali pełen przekrój naruszania praw człowieka, do jakiego dochodziło w czasie zbrojnego konfliktu. Dotyczy to nie tylko ofiar przemocy FARC, ale także ofiar zbrojnych band oraz wojska", czytamy w liście do episkopatu Kolumbii.
Rząd i Kościół uzgodniły, że przedstawiciele ofiar będą po raz pierwszy mieli możliwość uczestniczenia w rozmowach pokojowych 16 sierpnia.
Udzielając wsparcia w delikatnej sprawie praw ofiar Kościół po raz pierwszy aktywnie włącza się w rozmowy pokojowe. Pod koniec 2012 r. rząd Kolumbii podjął rozmowy pokojowe z rebeliantami FARC. Rozmowy są prowadzone w stolicy Kuby, Hawanie. Obecnie trwają też sondażowe rozmowy z innym ugrupowaniem partyzanckim kraju - ELN.
FARC powstała w 1964 r. Liczące 9200 bojowników ugrupowanie jest największym w Ameryce Łacińskiej. Bojownicy FARC są oskarżeni o najcięższe naruszanie praw człowieka. Unia Europejska zalicza FARC do organizacji terrorystycznych.
Skomentuj artykuł