Ogłoszono gospodarza kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych. W jakim mieście się odbędzie?

Ogłoszono gospodarza kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych. W jakim mieście się odbędzie?
(fot. Facebook.com / Taize Polska)
KAI/ mp

Chcielibyśmy, żeby za rok na Europejskie Spotkanie Młodych przyjechało jak najwięcej Polaków, bo macie piękną wiarę, którą chcielibyśmy z wami dzielić - mówi ks. Pedro José Lamata.

To duszpasterz młodzieży archidiecezji Madrytu, która będzie gospodarzem 41. Europejskiego Spotkania Młodych 2018/2019.

Dorota Abdelmoula (KAI): Przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych, to nie pierwsze wydarzenie z udziałem młodzieży, którego gospodarzem będzie Madryt. Jak wspominacie dziś Światowe Dni Młodzieży, które zorganizowaliście w 2011 roku?

Ks. Pedro José Lamata: Tamten przyjazd do Madrytu młodzieży z całego świata wydał piękne owoce. My, dorośli odkryliśmy, że to młodzi ludzie pomagają nam odkryć i odnowić naszą wiarę, ale też całe społeczeństwo. Dziś chcemy je wciąż odbudowywać: oprzeć je na miłości i Słowie Bożym. Chcielibyśmy, żeby za rok na Europejskie Spotkanie Młodych przyjechało jak najwięcej Polaków, bo macie piękną wiarę, którą chcielibyśmy z wami dzielić.

Poza tym, organizując ŚDM, cieszyliśmy się, że możemy pracować wspólnie, by przygotować coś dla innych. Mamy nadzieję, że teraz będzie podobnie.

DEON.PL POLECA

Czy znamy już jakieś szczegóły dotyczące przyszłorocznego spotkania?

Jest na to zbyt wcześnie, ale już teraz zapewniamy o naszej radości i radości kard. Carlosa Oroso, który był pomysłodawcą tego spotkania. Cały Madryt cieszy się, a księża i mieszkańcy mówią, że chcą włączyć się w przyjęcie młodzieży z całej Europy.

Na kilka miesięcy przed ESM w Madrycie, rozpocznie się Synod Biskupów poświęcony młodzieży, zwołany przez papieża Franciszka. Jakie jest przesłanie i doświadczenie hiszpańskiego Kościoła, którym chcielibyście się podzielić przy tej okazji?

Mamy u nas takie doświadczenie, że kiedy młodzi zaczynają rozmawiać, ten dialog zawsze przynosi owoce. Bo oni nie tylko mówią o sobie, ale też stawiają pytania o przyszłość, studia, pracę, mają wiele pięknych pomysłów. Naszym przesłaniem jest to, aby zachęcić ich do rozmowy, zaufać im i wysłuchać! Bo to będzie błogosławieństwem dla całego Kościoła!

W Hiszpanii staramy się słuchać młodych ludzi. I otrzymujemy wiele darów z Nieba.

* * *

41. ESM w Madrycie będzie piątym spotkaniem młodych, zorganizowanym w Hiszpanii. Do tej pory trzykrotnie odbywały się one w Barcelonie (1979/1980, 1985/1986, 2000/2001) i raz w Walencji (2015/2016).

Br. Alois ze wzruszeniem przyjął zaproszenie do Madrytu od swojego serdecznego przyjaciela, kard. Oroso, arcybiskupa Madrytu. Wcześniej był on arcybiskupem Walencji i przygotowywał spotkanie, które odbyło się tam dwa lata temu, jednak sam nie wziął w nim udziału, ze względu na nominację na ordynariusza Madrytu. Dlatego teraz ponownie zaprosił wspólnotę i młodych z całej Europy do siebie. Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie pięknym znakiem pojednania, dla Hiszpanii, przeżywającej obecnie wiele trudności - mówi w rozmowie br. Benoît z ekumenicznej wspólnoty z Taizé, komentując wybór Hiszpanii na gospodarza 41. Europejskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się tam w dn. 28 grudnia 2018 - 1 stycznia 2019 r.

Podkreśla też, że spotkanie w Madrycie nie będzie wydarzeniem wyrwanym z kontekstu, ale kolejnym etapem trwającej od 40 lat Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię.

- To ważne, by tak mówić o tych wydarzeniach, gdyż w ten sposób zapraszamy młodych by przeżywali te europejskie spotkania jako ważne dla Kościoła chwile, które mogą następnie kontynuować przez cały rok w swoim osobistym życiu, aż do kolejnego etapu Pielgrzymki Zaufania - dodaje br. Benoît.

Także w przyszłym roku, po raz pierwszy w historii, regionalne międzynarodowe spotkanie młodych odbędzie się na Ukrainie, we Lwowie.

- Tak wielu Ukraińców przyjeżdża co roku do Taizé! To zaskakujące, bo podróż jest długa i kosztowna, młodzi jadą często niewygodnymi autobusami. Te osoby wielkie pragnienie otwarcia się i budowania więzi z Europą. Musimy wspierać te pragnienia! - mówi przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, br. Alois.

Młodzi z różnych stron Europy są zaproszeni do Lwowa w dn. 28 kwietnia - 1 maja 2018 r.

Zachęcając ich do przyjazdu, br. Alois zwraca uwagę na to, że że młodzież ukraińska przynależy do różnych Kościołów: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego, a ich wspólne wizyty w Taizé świadczą o pragnieniu budowania jedności ponad podziałami religijnymi.

Podkreśla także, że w przeciwieństwie do innych krajów Europy, które gościły uczestników spotkania niekiedy nawet kilkukrotnie, Ukraina po raz pierwszy będzie gospodarzem międzynarodowego spotkania organizowanego przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé. Ukraińcy są drugim najliczniej reprezentowanym narodem podczas 40. ESM w Bazylei. W spotkaniu bierze udział ok. 2,8 tys. młodzieży z tego kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Roger z Taizé

Kiedy gęstnieje mrok,
Jego miłość jest ogniem.
A ty wpatruj się w tę lampę
zapaloną w ciemnościach,
tak długo, aż w twoim sercu
zaświta brzask
i wstanie nowy dzień.

...

Skomentuj artykuł

Ogłoszono gospodarza kolejnego Europejskiego Spotkania Młodych. W jakim mieście się odbędzie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.