Ogólnopolska konferencja nt. naprotechnologii

KAI / slo

"NaProTECHNOLOGY - po prostu dobra medycyna" - to temat ogólnopolskiej konferencji, która rozpoczęła się 26 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Organizatorem konferencji są Fundacja św. Barnaby w Częstochowie oraz Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

Obrady rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy Zesłania Ducha Świętego. Mszy św. przewodniczył ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Instytutu. - Nasze czasy są niebywałym zagrożeniem dla życia - powiedział na początku Eucharystii. Homilię głosił ks. dr Włodzimierz Cyran, moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre, który mówił, że "głównym powołaniem Kościoła i każdego z nas jest powołanie do misji ewangelizacyjnej wobec świata."

- Chodzi o aktywną misję w ramach powszechnego powołania do świętości - stwierdził, dodając, że "w kontekście zorganizowanej antyewangelizacji i kultury śmierci nie możemy być bierni."

Moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre przypomniał, że "chrześcijański lekarz kieruje się kodeksem etyki lekarskiej, ale także chrześcijańską koncepcją człowieka i objawioną wizją cierpienia i choroby."

DEON.PL POLECA

Po Mszy św. specjaliści z dziedziny nauk medycznych, etyki i teologii podejmą tematykę niepłodności, leczenia metodą naprotechnologii oraz relacji między genetyką a etyką.

Wśród prelegentów są: dr n. med. Piotr Klimas, dyrektor FertilityCare Centers of Poland, dr n.med. Przemysław Binkiewicz, lek. Daria Mikula-Wesołowska, ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, lek. Maciej Barczentewicz, prof. dr hab. Alina Midro.

Konferencja odbywa się pod patronatem honorowym abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, ks. dr. hab. Mariana Dudy, dyrektora Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, FertilityCare Centers of Poland oraz Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre.

Naprotechnologia jest metodą diagnostyki i leczenia niepłodności, opartą na naturalnym cyklu miesięcznym kobiety. Umożliwia zdiagnozowanie i wyleczenie schorzeń, które są przyczyną zaburzeń płodności i braku poczęcia. Powstała ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą jest prof. Thomas Hilgers, lekarz ginekolog, mieszkający i pracujący w Omaha. W odpowiedzi na opublikowaną przez papieża Pawła VI encyklikę "Humanae vitae" stworzył model rozpoznawania płodności. Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creightona. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety, są ukierunkowane na małżeństwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ogólnopolska konferencja nt. naprotechnologii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.