Ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę

(fot. jaker69/flickr.com)
KAI / psd

Ostatnia ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę miała miejsce 26 maja 1970 roku. Do sanktuarium przybyło wówczas ponad 4 tys. kapłanów z całego kraju. Z okazji przeżywanego obecnie Roku Kapłańskiego, 1 maja br. odbędzie się druga taka pielgrzymka, na którą zaproszeni są wszyscy spośród 29 tys. obecnie posługującymi w kraju księży. Organizatorzy spodziewają się co najmniej połowy z nich. O przygotowaniach do pielgrzymki mówi KAI ks. dr Adam Kokoszka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Ks. dr Adam Kokoszka: Ogólnopolskie pielgrzymki kapłanów odbywają się rzadko. Owszem, księża pielgrzymują do sanktuariów – nie tylko jako duchowi przewodnicy dla świeckich, ale także w kapłańskich wspólnotach – ale są to zwykle diecezjalne spotkania według harmonogramu podyktowanego potrzebami życia duszpasterskiego danego, lokalnego Kościoła. Ogólnopolska pielgrzymka księży do duchowej stolicy Polski, jakim jest jasnogórskie sanktuarium, odbyła się ostatnio w 1970 roku. To był wówczas Rok Modlitwy w intencji Kościoła i Ojca Świętego Pawła VI. Z tej okazji zorganizowano 3 maja pielgrzymkę kleryków seminariów diecezjalnych i zakonnych na Jasną Górę – i przybyło ich tego dnia 2213. Natomiast 26 sierpnia miała miejsce ogólnopolska pielgrzymka kapłanów i w niej – wg obliczeń ojców paulinów - uczestniczyło ponad 4 tys. księży.

Uczestniczyłem – wtedy jeszcze jako kleryk - w pielgrzymce alumnów, która przebiegała pod hasłem „Spotkanie pełni kapłaństwa z wiosną kapłaństwa”. Wzięli w niej udział księża biskupi wszystkich diecezji. Intencją obu ówczesnych pielgrzymek – kleryków i księży – była modlitwa o utrwalenie owoców II Soboru Watykańskiego i dziękczynienia za Millenium Chrztu Polski.

Nasza pielgrzymka, zaplanowana na 1 maja br., będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na to, że ostatnia taka miała miejsce w ubiegłym stuleciu, 40 lat temu, ale również poprzez udział w niej prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummesa i duchowej obecności Benedykta XVI, który skieruje do księży polskich specjalne przesłanie.

Ks. Kokoszka: - Jest to hasło Roku Kapłańskiego, wybrane przez Benedykta XVI. Papież wskazuje nie tylko na patrona tego roku św. ks. Jana Vianneya, którego można uważać za niedościgniony wzór wierności kapłańskiej, ale również na ogromną liczbę wspaniałych kapłanów, duszpasterzy, spowiedników, kierowników duchowych. W liście na Rok Kapłański Ojciec Święty z bólem mówi też o cierpieniu Kościoła z powodu niewierności niektórych księży.

Wyeksponowanie wierności wiąże się z tym, że stała się ona jednym z najważniejszych wyzwań we współczesnym świecie. Obserwujemy kryzys tej wartości, czemu sprzyja postawa relatywizmu, konformizmu. Wierność jest traktowana jako zniewolenie lub uznaje się ją za niemożliwą w życiu małżeńskim, kapłańskim, zakonnym. A zarówno wierność, jak i niewierność są związane z wiarą w trwałe wartości. Stąd niektóre nurty filozoficzne, które wywodzą się z egzystencjalizmu, wysuwają dziś liczne argumenty przeciwko tzw. wyborom nieodwołalnym, a zatem przeciw wierności. Tymczasem wierność dysponuje człowieka do ciągłego dawania siebie, do pamięci o drugim człowieku, jest sprawdzianem prawdziwej miłości.

Ks. Kokoszka: Podczas pielgrzymki złożymy na Jasnej Górze symboliczne wotum wierności polskiego duchowieństwa. Będą nim księga i urna. Księga upamiętniać będzie nazwiska kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowskich oraz tych, którzy zostali skazani na męczeńską śmierć przez reżim komunistyczny a także nazwiska polskich misjonarzy męczenników za wiarę. Natomiast w urnie znajdzie się ziemia przywieziona z byłych obozów koncentracyjnych i miejsc kaźni, gdzie ofiarowali swoje życie polscy kapłani diecezjalni i zakonni. Będzie to ziemia z Polski, z Rosji i z Niemiec. Świadectwo wierności aż do końca polskich kapłanów, męczenników XX stulecia, stanowi wzór i wyzwanie dla współczesnych polskich kapłanów do dawania świadectwa Chrystusowi, Kościołowi i ludziom, do których są posyłani.

Ks. Kokoszka: - Można by przytoczyć wiele nazwisk kapłanów, którzy zapisali się w historii ojczyzny i Kościoła nie tylko pięknym życiem, ale i własną przelaną krwią. W naszych czasach, w tym martyrologium z okresu II wojny światowej na pewno znaczącą postacią jest św. Maksymilian Kolbe. Wzorem odwagi i świętości jest także ks. Jerzy Popiełuszko, który niebawem zostanie wyniesiony na ołtarze. Powszechnie uznawanym i niekwestionowanym wzorem życia i kapłańskiej posługi, nie tylko dla polskich prezbiterów i biskupów, jest Sługa Boży Jan Paweł II.

Ks. Kokoszka: Będzie to dziękczynienie za dar kapłaństwa, liczne powołania w naszej ojczyźnie, prośba o wytrwanie w wierności, ale również przeproszenie za grzechy kapłanów. Modlić się będziemy za ojczyznę i Polaków za granicą oraz za księży pracujących w kraju i poza jego granicami.

Ks. Kokoszka: - Sobota 1 maja wieńczy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele - kapłańskie, zakonne, misyjne i do życia konsekrowanego w świecie. Tego dnia zaczyna się także miesiąc maryjny, a 3 maja w Kościele obchodzimy uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, głównej patronki Polski, przez pośrednictwo, której zostanie dokonany akt zawierzenia polskich kapłanów Chrystusowi.

Ks. Kokoszka: - Zaproszeni są wszyscy: biskupi, wyżsi przełożeni zakonni, proboszczowie, wikariusze, emeryci, ojcowie i bracia zakonni, duszpasterze wojskowi, misjonarze, księża polonijni, diakoni stali oraz nadzwyczajni szafarze Komunii św. Trudno powiedzieć ilu kapłanów przyjedzie, w całym kraju posługuje ich ponad 29 tys. – 24 tys. księży diecezjalnych i ponad 5 tys. zakonnych. Byłoby wspaniale, gdyby przyjechała połowa z nich, wiadomo przecież, że ktoś musi zostać na dyżurze w parafiach, część księży to emeryci, dla których daleka podróż nie jest możliwa ze względów zdrowotnych.

Zachęcamy też świeckie osoby, by przyjechały tego dnia na Jasną Górę razem ze swoimi duszpasterzami, by modlić się w ich intencji. Rok Kapłański to czas modlitwy kapłanów, ale i za kapłanów. Stąd oczekujemy udziału w pielgrzymce przedstawicieli parafii, ruchów religijnych czy stowarzyszeń.

Ks. Kokoszka: Organizatorzy pielgrzymki świadomie nie chcą łączyć tego religijnego wydarzenia z wykładami czy koncertami. Utrzymanie charakteru modlitewnego tego spotkania ma swój głęboki sens nie tylko ze względu na samo miejsce pielgrzymowania. Chcemy powiedzieć za pośrednictwem tej pielgrzymki sobie i innym, że w życiu kapłana najważniejsza jest modlitwa. Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Warszawie powiedział do polskich kapłanów: „Czas oddany Chrystusowi w modlitwie niech nie wydaje się czasem straconym. To właśnie wtedy rodzą się najwspanialsze owoce duszpasterskiej posługi. Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, by byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem”. Pielgrzymka będzie przeżyciem międzydiecezjalnej i międzyzakonnej kapłańskiej wspólnoty, jedności prezbiterium z Ojcem Świętym i Episkopatem. Takie doświadczenie, zwłaszcza w Roku Kapłańskim, ma swoją głęboką wymowę na dziś i na jutro Kościoła w Polsce.

rozmawiała Izabela Matjasik

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ogólnopolska pielgrzymka księży na Jasną Górę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.