Okazja do rozładowania konfliktu wokół Trwam
Bp Wiesław Mering wystosował list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w związku z zaproszeniem Benedykta XVI do Polski. Bp Mering zachęcił, by to zaproszenie stało się okazją do rozwiązania konfliktu wokół TV Trwam.
"Czy nie uważa Pan Prezydent, że z okazji takiej wizyty, przepięknym, a jednocześnie powitanym z największą radością przez Dostojnego Gościa darem byłoby rozładowanie wreszcie konfliktu wokół koncesji na multipleksie dla Telewizji Trwam?" - napisał bp włocławski.
Wielce Szanowny Panie Prezydencie,
Z radością dowiedziałem się o zaproszeniu, jakie wystosował Pan do Ojca Świętego Benedykta XVI. Rzecz jasna, dla wielu chrześcijan naszego kraju wizyta papieża w Polsce jest bardzo doniosłym wydarzeniem: mogą bezpośrednio zobaczyć Następcę Świętego Piotra, Biskupa Rzymu, Głowę Kościoła Katolickiego. Na pewno Pański gest docenią polscy katolicy, protestanci, prawosławni, a także przedstawiciele religii żydowskiej. Ojciec Święty wiele przecież robi, by pokój, prawda i sprawiedliwość zapanowały w świecie, zwłaszcza w Europie, zupełnie niezależnie od wyznania.
Czy nie uważa Pan Prezydent, że z okazji takiej wizyty, przepięknym, a jednocześnie powitanym z największą radością przez Dostojnego Gościa darem byłoby rozładowanie wreszcie konfliktu wokół koncesji na multipleksie dla Telewizji Trwam?
Benedykt XVI w grudniu 2011 r., listem swojego Sekretarza Stanu, Księdza Kardynała Tarcisio Bertone, wyraził swoje ogromne uznanie dla tej stacji i roli, jaką pełni; zaś 8 lipca podczas rozważań po modlitwie na Anioł Pański osobiście zapewnił o swoim błogosławieństwie dla uczestników XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
Od wielu miesięcy miliony Polaków zabiegają o zmianę decyzji pana Jana Dworaka. Była to bowiem decyzja niesprawiedliwa, kłamliwie uzasadniona (okazuje się, że dostęp do multipleksu otrzymały podmioty niezdolne do opłacenia koncesji) i na dodatek ograniczająca wolność ludzi wierzących w Polsce. Ta sytuacja trwa zdecydowanie za długo, czego wydaje się nie rozumieć ekipa rządząca krajem. Wielka szkoda.
Proszę Pana Prezydenta o włączenie swojego autorytetu w obiektywną ocenę sytuacji, która od długiego czasu rodzi napięcia, antagonizuje społeczeństwo, wywołuje poczucie niesprawiedliwości, a przez to utrwala wzajemną wrogość. Jestem pewien, że próba rozwiązania tego niepotrzebnego nikomu konfliktu zostanie poparta przez wielu parlamentarzystów PO, a także posłów lewicy; że doceni ją opinia krajowa, polonijna i europejska.
A nasz Dostojny Gość z Watykanu miałby wiele powodów do szczerego uznania wobec Prezydenta Państwa.
Zapewniam Pana Prezydenta o głębokim szacunku
+ Wiesław Mering
Biskup Włocławski
Przewodniczący Rady KEP
ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego
Skomentuj artykuł