"Ona będzie służyła także innym pokoleniom"

(fot. Catholic Church England and Wales / flickr.com)
KAI / pz

Za około trzy lata Świątynia Opatrzności Bożej będzie gotowa na przyjęcie wiernych - szacuje metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Według obliczeń, aby otworzyć Świątynię, potrzeba jeszcze ok. 60 mln. zł.

- Dziękuję wszystkim darczyńcom z całej Polski i spoza granic, którzy każdego dnia przyczyniają się do wspierania tego wotum marodu, które będzie służyło także innym pokoleniom - mówił kard. Nycz podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano postępy prac budowlanych oraz przedstawiono szczegóły VII Święta Dziękczynienia.

Jak poinformował Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, nastąpił ogromny postęp w pracach. Rozpoczęła się budowa północnych schodów zewnętrznych. Będą to najdłuższe schody w Warszawie, co może być - jak stwierdził - istotną informacją dla nowożeńców. Schody będą wykonane z granitowych bloków, na podbudowie żelbetowej. Granit wykorzystany przy budowie pochodzi z kopalni "Zimnik", z okolic Strzegomia. Marcin Adamczewski, dyrektor biura budowy poinformował, że schody stworzy 10 stopni o szerokości 35 cm. Będą one rozciągnięte na długość 42 metrów, po łuku. Schody będą gotowe na tegoroczne Święto Dziękczynienia.

DEON.PL POLECA

Zdaniem kard. Nycza, ubiegły rok należy uznać za bardzo udany. W tym roku rozpoczęte prace także przebiegają bardzo pomyślnie, a schody są wizualizacją tych postępów. - Mam nadzieję, że ludzie to zobaczą! - mówił metropolita warszawski.

Aby można było wejść do Świątyni, gotowe muszą być posadzka, ołtarz, muzeum i Panteon Wielkich Polaków. Prace potrwają jeszcze około 3 lat. Kard. Nycz powiedział, że dokończenie wnętrza zostawia przyszłym pokoleniom. - Nie będziemy szli na wyścigi, wykończenie wnętrz kościelnych nie znosi pośpiechu - mówił metropolita warszawski. Dodał też, że gdyby w 2016 roku papież Franciszek był w Polsce i przyjechał do Warszawy, to chciałby żeby zobaczył Świątynię już z ludźmi w środku.

Przez rok na budowę Świątyni udaje się zgromadzić ok. 20 mln. zł. Do wkładu własnego dochodzi dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, które zobowiązało się do wspomagania 1/3 tego obiektu wyodrębnionej od części religijnej, czyli Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego

- Jest to zamierzone przez nas dzieło kultury. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że ci dwaj Polacy, którzy dźwigali na swoich ramionach w znacznej części historię i losy Polski, zasługują na to nie tylko ze względów duchowych, religijnych czy prestiżowych, ale ze względów wprost patriotycznych. To, co zrobili dla ludzi w Polsce jest sprawą ponadreligijną i ponadkościelną. Dziękuję, że rząd RP się w to włączył i możemy wspólnie uhonorować tych wielkich Polaków - mówił kard. Nycz.

W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego obecnie prowadzone są prace nad poziomą elewacją muzeum od strony północnej. Elewacja ze wszystkich czterech stron ma być dokończona jeszcze w tym roku. Kolejny etap to montaż instalacji elektrycznej, sanitarnej oraz wentylacji i ogrzewania.

Zbiórka na budowę Świątyni odbędzie się tradycyjnie podczas Święta Dziękczynienia, które w tym roku przypada w niedzielę, 1 czerwca. Tegoroczne świętowanie będzie miało charakter szczególny, będzie bowiem jednym z pięciu ogólnopolskich dziękczynień za kanonizację Jana Pawła II.

VII Święto Dziękczynienia rozpocznie uroczysta procesja z relikwiami św. Jana Pawła II. Marsz przejdzie ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas Mszy św. kard. Nycz dokona Aktu Zawierzenia i Dziękczynienia. Msza rozpocznie się w samo południe. Metropolicie warszawskiemu będą towarzyszyli biskupi z całego kraju oraz kard. Pietro Parolin, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Udział w Eucharystii zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jak co roku, organizatorzy przygotowali rodzinne atrakcje, m.in. Miasteczko dla Dzieci, grę rodzinną "Jan Paweł II - święty dookoła świata". Po raz pierwszy dzieci będą mogły zobaczyć ruchomy "Teatrzyk XXI", który przedstawi 24 sceny biblijne i historyczne.

W Panteonie Wielkich Polaków będzie możliwość modlitwy przy relikwiach św. Jana Pawła II. Podczas świętowania na Polach Wilanowskich wierni będą mogli zobaczyć postępy prac w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej, w tym - przestrzeni muzealnej. Będzie także można wejść na teren budowy.

Święto Dziękczynienia nabiera charakteru ogólnopolskiego. 1 czerwca w kościołach w całym kraju będzie czytane słowo kard. Nycza, Telewizja Polska będzie transmitować Mszę św. z Wilanowa. Odbędzie się także zbiórka do puszek na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ona będzie służyła także innym pokoleniom"
Komentarze (2)
MP
Matka- Polka from Fronda
15 maja 2014, 21:54
oczywiście Bóg, nie bóg
M-
Matka - Polka from Fronda
15 maja 2014, 21:53
Wolała bym, by te pieniądze były wydane na biedne rodziny..............katoliczka. Czy bóg potrzebuje tego?