ONZ: kryzys koronawirusa powoduje nienawiść do religii i mniejszości

ONZ: kryzys koronawirusa powoduje nienawiść do religii i mniejszości
fot. Deposit Photos
KAI / sz

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed niewłaściwym wykorzystywaniem pandemii koronawirusa do partykularnych interesów gospodarczych i politycznych oraz piętnowania religii lub grup etnicznych.

„Apeluję do państw, przywódców religijnych, społeczeństwa obywatelskiego, mediów i ogółu społeczeństwa o zwrócenie uwagi na nienawiść i wykluczenie” - powiedział w środę Ahmed Shaheed, specjalny sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. wolności wyznania i były szef dyplomacji Malediwów. Wezwał do pomocy i solidarności wobec tych, którzy mogą stać się ofiarami w tym trudnym czasie.

DEON.PL POLECA
Ekspert ONZ powiedział, że w wielu krajach pandemia wywołała nietolerancję religijną. Wyraził zaniepokojenie traktowaniem chrześcijan, żydów lub muzułmanów jako „kozłów ofiarnych” i sprawców rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczy to również migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Przypomniał, że to państwa są zobowiązane do reakcji i wygaszania wszelkich aktów nienawiści lub przemocy ze względu na tożsamość religijną lub etniczną.

Shaheed zwrócił uwagę, że poszkodowani są narażeni na ataki słowne i fizyczne, groźby śmierci i odmowę niezbędnej opieki zdrowotnej. „Aby zwalczyć dezinformację, ważne jest, aby państwa ustanowiły skuteczne strategie i kanały komunikacji w celu zapewnienia społeczeństwu dokładnych i wiarygodnych informacji” - powiedział ekspert ONZ.

Podkreślił, że solidarność ludzi wszystkich wyznań nigdy nie była ważniejsza jak w czasie kryzysu. Specjalny sprawozdawca ONZ ostrzegł, że nie wszystkie religie lub ludzie w znajdujący się w trudnych warunkach mają dostęp do informacji o zapobieganiu pandemii koronawirusa. Dlatego w to zadanie musi zaangażować się tak społeczeństwo obywatelskie, jak i organizacje religijne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

ONZ: kryzys koronawirusa powoduje nienawiść do religii i mniejszości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.