ONZ zaniepokojona dyskryminacją chrześcijan
Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka, Navi Pillay wyraziła zaniepokojenie utrzymującymi się atakami na mniejszości religijne. Takie czyny zasługują na potępienie, oświadczyła Pillay na otwarcie 21. posiedzenia ONZ-owskiej Rady Praw Człowieka 10 września w Genewie.
Zaapelowała też o zniesienie przepisów prawnych i praktyk dyskryminujących mniejszości religijne. Rada zakończy swoje obrady 28 września. Organizacje charytatywne oceniają, że na świecie prześladowanych jest ponad sto milionów chrześcijan, którzy stanowią 75-80 proc. ogółu ludzi prześladowanych za wiarę.
N. Pillay uważa ponadto, że więcej uwagi należy poświęcić losowi kobiet i dziewcząt w Afryce. Ze względu na rasę, przynależność etniczną oraz status społeczno-ekonomiczny i płeć, doświadczają one różnorakich dyskryminacji.
Jednocześnie wysoka komisarz dostrzega poprawę w walce z karą śmierci. Oświadczyła, że obecnie 150 spośród 193 państw członkowskich ONZ ustawowo lub faktycznie zniosło karę śmierci bądź wprowadziło moratorium na jej wykonywanie. W krajach, w których kara śmierci jest jeszcze stosowana, prawa skazanych nie zawsze są w pełni przestrzegane. N. Pillay skrytykowała w tym kontekście takie kraje, jak Gambia, Południowy Sudan, Irak, Iran, Białoruś, Chiny, Japonia, Arabia Saudyjska i USA.
Odnosząc się do konfliktu w Syrii przedstawicielka ONZ zwróciła uwagę, że stosowanie broni ciężkiej przez wojska rządowe powoduje śmierć również ludności cywilnej, szerzą się masowe wypędzenia i trwa kryzys humanitarny. Ostrzegła, że stosowanie przez Syrię środków wojskowych może zostać uznane za zbrodnie wojenną. Troskę budzi też naruszanie praw człowieka przez syryjskich powstańców i stosowanie przez nich tortur, wymierzanie kary śmierci bez prawomocnych wyroków oraz używanie przygotowanych domowym sposobem mieszanek wybuchowych.
Otwierając obrady w Genewie sekretarz generalny ONZ, Ban Ki Moon zażądał postawienia przed sądem odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne i zbrodnie wobec ludzkości popełniane w Syrii. Zauważył z goryczą, że widocznie obie strony konfliktu postanowiły, iż rozwiązania swoich problemów będą szukały na drodze konfliktu, a nie dialogu. Jednocześnie Ban Ki Moon wyraził zaniepokojenie rosnącymi napięciami między wspólnotami religijnymi w tym kraju.
Rada Praw Człowieka jest organem pomocniczym Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powstałym w 2006 na miejsce istniejącej od 1946 Komisji Praw Człowieka ONZ z przejęciem większości jej zadań. Swoją siedzibę ma w Genewie. Od września 2008 na czele Rady stoi 71-letnia obecnie prawniczka południowoafrykańska Navanethem (Navi) Pillay.
Ponadto od 1966 istnieje Komitet Praw Człowieka ONZ, który ma na celu monitorowanie przestrzegania postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz jego dwóch Protokołów Fakultatywnych. Obraduje on w Nowym Jorku i w Genewie.
Skomentuj artykuł