Osiem pielgrzymek z Warszawy na Jasną Górę

(fot. zkvrev/flickr.com/CC)
KAI / psd

Aż osiem pieszych pielgrzymek wyruszy w sierpniu z Warszawy na Jasną Górę. Ze stolicy do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymować będą w swoich grupach m.in. studenci, rodziny i niepełnosprawni oraz rowerzyści i rolkarze.

Jako pierwsza 5 sierpnia wyruszy ze stolicy 33. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, w tym roku pod hasłem "Ja wierzę, że to Ty!". Przed wyjściem na pątniczy szlak pielgrzymi wezmą udział w Mszy św. o godz. 5.30 w kościele akademickim św. Anny.

"WAPM jest ukochaną pielgrzymką studentów uczelni warszawskich. Nie tylko im jest ona bliska sercu. Do grona pątników WAPM zaliczają się również uczniowie szkół średnich i gimnazjalnych. Liczną grupą są osoby dorosłe jak również i dzieci" - informuje Michał Kolanicki, kwestor Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

Trasa pielgrzymki wynosi ok. 290 km i wymaga przejścia każdego dnia ok. 30 km w 5-6 etapach, różnymi drogami, bez względu na warunki atmosferyczne. Każdego wieczora pielgrzymka zatrzymuje się na nocleg jednocześnie w dwóch, trzech wioskach. Pątnicy korzystają z gościnności gospodarzy, którzy udostępniają im swoje domostwa, stodoły czy łąki zaadaptowane na pola namiotowe. Gospodarze to szczególni ludzie, pełni wiary i miłości, otwarci na pielgrzymów. Każdego roku wyczekują z niecierpliwością pątników aby przyjąć ich do swojego domu. Bagaże przewożone są samochodami. Codziennie grupy gospodarzy przygotowują posiłek dla pielgrzymów. W wielkich kotłach gotowana jest zupa i rozdawana pielgrzymom.

Warszawscy pątnicy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia, gdzie odprawiona zostanie dla nich wspólna Msza święta.

Również 5 sierpnia - po raz trzydziesty - na Jasną Górę pójdą pątnicy Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin "Totus Tuus". Pielgrzymka ta została utworzona przez członków Kościelnej Służby Porządkowej, formacji założonej przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Początkowo jej zadaniem było czuwanie nad porządkiem pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. W pierwszą samodzielną pielgrzymkę w 1983 r. wyruszyło 130 osób. Dziś pielgrzymka "Totus Tuus" dzieli się na siedem grup, w tym oddzielną dla dzieci. Dzięki małej liczbie pątników ma charakter rodzinny. Sprzyja to nawiązywaniu kontaktów i pogodnej atmosferze. Pątnicy spotykają się z przyjaznym przyjęciem w mijanych miejscowościach. Pielgrzymka posiada oddzielną grupę dla dzieci. Wspólną wędrówkę rozpocznie Msza św. o godz. 7.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Z kolei po raz dwudziesty drugi do Częstochowy wyruszy ze stolicy Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Wędrówka rozpocznie się 5 sierpnia Mszą św. odprawianą o godz. 6.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41, a na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 14 sierpnia. Przy zapisach osoba niepełnosprawna powinna wskazać swojego opiekuna, wypełnić kartę medyczną (przyjmowane leki). Organizatorem Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych jest Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

Dzień później, 6 sierpnia rozpocznie się 302. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymi wychodzą na pątniczy szlak z kościoła pw. Ducha Świętego u ojców paulinów od 1711 r. Wtedy wędrówka na Jasną Górę została zorganizowana ze względu na dziesiątkujący stolicę tyfus plamisty. Ślubowano wówczas, że w dowód wdzięczności za ustanie zarazy warszawiacy będą wychodzili do Częstochowy co roku.

Paulińską pielgrzymkę poprzedzi Msza św. o godz. 6.00. Pielgrzymom towarzyszyć będą słowa "Wierzę i głoszę". "Wobec tylu zagrożeń wiary, jej negowania, ośmieszania, deprecjacji, czy wręcz systemowej i przemyślanej walki, potrzebujemy tym bardziej umocnić się w wierze" - wyjaśnia w słowie do pątników o. Albert K. Oksiędzki, kierownik 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

"Wiara nie przynależy tylko do rozumu człowieka, wiara przynależy do życia. Człowiek, czy chce czy nie, żyje tak jak wierzy i swoim życiem, postawami, wyborami i decyzjami głosi to, w co wierzy. Dlatego właśnie potrzebujemy umocnienia w wierze, gdyż wymaga ona ciągłego karmienia, ciągłego zawierzania się Bogu przez pośrednictwo Maryi".

W tym samym czasie, sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu ruszy także Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademicka Grup "17" W domu Matki", która wyrosła z pielgrzymki paulińskiej, ale idzie nieco inną trasą. Pielgrzymi dojdą do Częstochowy 14 sierpnia. "17" składa się z 16 grup, którym przyporządkowane są określone kolory. Grupy tworzą cztery legiony - na trasie zdarza się, że dany legion idzie do następnego postoju inną drogą niż reszta. Co roku natomiast dokonuje się rotacji tak, aby te same grupy nie szły tą samą drogą. Liczebność grup jest różna, największe liczą 250 osób, najmniejsze 50. Zdaniem organizatorów zdecydowanie ułatwia to pielgrzymowanie, rozplanowanie noclegów na polach namiotowych; sprawia też, że pielgrzymi nie są anonimowi i mają szansę poznać się nawzajem.

Większość grup ma swój określony charakter pielgrzymowania, niektóre zrzeszają pątników z jednego miasta, regionu (np. grupa ze Śląska czy Szczecina) lub z zagranicy. Każdego dnia pielgrzymi pokonują od 15 do 37 km, w sumie przebywają 260 km. W wyposażeniu pielgrzymki znajdują się: kuchnia polowa, prysznice, toalety toi-toi (na każdym postoju oraz noclegach), punkt medyczno-opatrunkowy, przewóz bagaży i wiele innych. Organizatorem pielgrzymki Grup 17 jest Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (pallotyni). Przewodnikiem pielgrzymki będzie ks. Jan Oleszko SAC.

Osobno, ale w ramach 302. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki, na Jasną Górę wyruszy grupa pątników - rowerzystów. Start, jak co roku, z parafii pw. bł. Władysława z Gielniowa. Trasa liczy ok. 260 km. Noclegi organizowane są w szkołach. Zapewniony jest transport powrotny rowerów do Warszawy.

Jako jedna z ostatnich w sierpniu na pątniczy szlak wyruszy 28. Praska Pielgrzymka Piesza. Po raz pierwszy na Jasną Górę pielgrzymka ta wyruszyła w rok po ślubach jasnogórskich polskiego króla Jana Kazimierza. W kolejnych latach pielgrzymi wychodzili z różnych miejsc i w różnych częściach roku, zwykle z okazji uroczystości i świąt. Ostatnia pielgrzymka na Jasną Górę wyszła w 1917 r., lecz nie dotarła do celu z powodu działań wojennych na froncie w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. W 1983 r. została wznowiona przez Pomocników Maryi Matki Kościoła pod nazwą Praska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę z Warszawy-Pragi. Pątnicy wyruszają 16 sierpnia z parafii Bożego Ciała (sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej) w Warszawie przy ul. Grochowskiej 365 na warszawskim Kamionku, a do Częstochowy docierają 25 sierpnia na święto patronalne Pomocników Maryi Matki Kościoła - święto Matki Bożej Częstochowskiej.

Już po raz jedenasty od 22 do 26 sierpnia odbędzie się pielgrzymka stołecznych rolkarzy. Każdego roku grupa się rozrasta. Przybywa nowych pielgrzymów i przyjaciół na trasie. Pielgrzymka jest świadkiem wielu nawróceń i powrotów do Boga ludzi jadących na rolkach do Częstochowy. Pątnicy codziennie biorą udział w Mszy św. i odmawiają brewiarz. W tym roku swój udział zapowiedziało aż 80 pielgrzymów. W cztery dni pokonają 270 km. "O wiele szybciej niż pielgrzymka piesza (chociaż według prawa rolkarz to pieszy), ale idea, intencje, wysiłek, a nawet obtarcia są podobne" - wyjaśniają organizatorzy wędrówki. Rolkarze poprzedzą wyjazd na szlak pątniczy Mszą św. o godz. 7.00 w kościele Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie.

Pielgrzymi, którzy z różnych względów nie będą mogli wyjść na pątniczy szlak, mogą się podjąć pielgrzymowania duchowego. Łączą się wówczas duchowo - w kościele i w domu - z pielgrzymami na trasie i chociaż w części wypełniają praktyki religijne realizowane przez pątników pieszych. W czasie Mszy świętych przybliżane są też m.in. treści konferencji lub rozważań realizowanych danego dnia przez pielgrzymów pieszych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Osiem pielgrzymek z Warszawy na Jasną Górę
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.