Ostatnie pożegnanie o. Lenartowicza SJ

(fot. Mariusz Han SJ)
KAI / psd

W bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe o. Piotra Lenartowicza SJ. Zmarły spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył o. Tomasz Kot SJ.

Pior Lenartowicz urodził się 25 sierpnia 1934 roku w Warszawie. Był synem Wiesława i Krystyny z domu Schneider. Całe swoje życie poświęcił pracy naukowej. W 1958 roku uzyskał dyplom lekarza medycyny na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1956 pracował jako asystent w Zakładzie Fizjologii Człowieka Akademii Medycznej w Warszawie, a od 1958 również w Zakładzie Fizjologii PAN w Warszawie. W 1961 roku obronił pracę doktorską z zakresu neurofizjologii.

W 1960 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Po ukończeniu nowicjatu w Kaliszu, studiował filozofię w latach 1962-64 na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, uzyskując stopień licencjata.

Następnie studiował teologię na Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie uzyskując stopień licencjata teologii w 1969 roku. W trakcie tych studiów, w roku 1968 przyjął święcenia prezbiteratu. W 1977 roku
złożył uroczystą profesję zakonną.

W 1971 rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, pracując w okresie 1972-73 jako kapelan w Westminster Cathedral w Londynie i uczestnicząc w seminarium prof. Romano Harré na Oxford University. Pracę doktorską z filozofii obronił w Rzymie w roku 1975.

Po powrocie do kraju pracował przez rok jako duszpasterz akademicki przy KUL w Lublinie, a od 1976 wykładał wprowadzenie do filozofii oraz filozofię przyrody ożywionej na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie.

W 1985 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na podstawie podręcznika ("Elementy filozofii zjawiska biologicznego", Kraków, 1986). Wykładał historię filozofii i filozofię przyrody na Wydziale Filozoficznym Colorado State University w Fort Collins (USA).

W 1990 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a później w 1999 profesora zwyczajnego. Od 1991 wykładał także w Wyższym Seminarium Duchownym Kapucynów w Krakowie. W latach 1995-2001 był przewodniczącym Towarzystwa Naukowego Księży Jezuitów w Krakowie.

Publikował wiele esejów z zakresu filozofii przyrody i paleoantropologii. Razem z prof. Jerzym Janikiem był redaktorem czterech tomów materiałów seminarium "Nauka - Religia - Dzieje" w Castel Gandolfo. W 1995 opublikował szkice wykładów z filozofii poznania pt. "Elementy teorii poznania".

Był zwolennikiem obiektywizmu i pluralizmu ontycznego tradycji arystotelesowsko-tomistycznej i w tym duchu interpretował odkrycia współczesnej empirii nauk biologicznych.

Swoje ostatnie lata życia spędził w Krakowie, gdzie prawie do samego końca wykładał na Akademii Ignatianum w Krakowie.

 [-2012.10.15_-_o._henryk_pietras_sj_-_kazanie_w_czasie_mszy_pogrzebowej_o._lenartowicza_sj.mp3-]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ostatnie pożegnanie o. Lenartowicza SJ
Komentarze (3)
Ł
Łukasz
15 października 2012, 20:18
Swiety czlowiek odszedl do Pana, Swiatlo Niebieskie swiecilo mu juz za zycia i wiedzial o tym kazdy kto choc raz go widzial lub slyszal Dziekuje
R
rpw
15 października 2012, 17:44
Profesor u którego studiował śp. Leneartowicz to albo Horace Romano Harré albo po prostu Rom Harré, a nie jak podano Romano Harré - 
A
arte
15 października 2012, 17:12
 Dobry człowiek, wspaniały wykładowca, do zobaczenia w Niebie!