Oświadczenie episkopatów Europy ws. sytuacji Unii Europejskiej
- Unia Europejska znajduje się "złym stanie" i wymaga pilnej reformy w celu uniknięcia rozpadu - czytamy w oświadczeniu reprezentantów episkopatów europy.
"Unia Europejska musi być bardziej demokratyczna i mniej scentralizowana, jeśli chce uniknąć, by kolejne niezadowolone państwa wystąpiły ze struktur unijnych" - czytamy w oświadczeniu europejskich komisji "Iustitia et Pax". Przedstawiciele 31 komisji krajowych, reprezentujących poszczególne episkopaty naszego kontynentu spotkali się w dniach od 30 września do 3 października w Luksemburgu.
W komunikacie komisji "Iustitia et Pax" czytamy, że Unia Europejska znajduje się "złym stanie" i wymaga pilnej reformy w celu uniknięcia rozpadu. Stwierdzono, że wśród obywateli naszego kontynentu osłabło zaufanie do projektu europejskiego i nie da się go odzyskać jedynie przez "deklaracje, mapy drogowe i przemówienia".
Konieczne są natomiast "konkretne wyniki" w dziedzinie tworzenia miejsc pracy i bezpieczeństwa a także reformy prowadzące do pełniejszego uznania suwerenności państw członkowskich. Przywrócenie zaufania "wymagać będzie bardziej przejrzystych i demokratycznych procedur, a także większego poszanowania tradycji narodowych, regionalnych i lokalnych" - czytamy w oświadczeniu.
Zauważono, iż ponure przepowiednie często przewidują spadek gospodarczy i demograficzny Europy w 21 wieku, zaś ewentualny rozpad UE z pewnością przyspieszy ten proces. Udoskonalenie Unii Europejskiej i zbliżenie jej do obywateli to najlepszy sposób, aby temu zapobiec - stwierdzają przedstawiciele europejskich komisji "Iustitia et Pax".
Skomentuj artykuł