Oświadczenie Watykanu dotyczące reform w celebracji Mszy

Oświadczenie Watykanu dotyczące reform w celebracji Mszy
(fot. wikimedia.org / Medol / CC BY-SA 4.0)
Logo źródła: America Magazine Gerard O'Connell / Crux / KAI / kw

Watykan zaprzeczył doniesieniom medialnym, że od nadchodzącego Adwentu miałaby miejsce reforma praktyki liturgicznej.

Źródłem tych doniesień były słowa kard. Roberta Saraha w Londynie, który zaproponował, by księża znów zaczęli odprawiać Msze święte "ad orientem", tj. skierowani w stronę ołtarza, na wschód.
Oświadczenie zostało wydane przez Federico Lombardiego SJ, dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Lombardi napisał m.in.: - Nie ma żadnych nowych dyrektyw liturgicznych od nadchodzącego Adwentu. Ktoś nieprawidłowo wywnioskował to ze słów kard. Sarah. Lepiej jest jednak unikać używania wyrażenia "reforma reformy" w odniesieniu do liturgii, zważywszy, że jest to czasami źródłem nieporozumień.
W oświadczeniu czytamy, że "wszystko to było wyraźnie uzgodnione podczas niedawnej audiencji udzielonej przez papieża wspomnianemu kardynałowi, który jest prefektem Kongregacji Kultu Bożego".
Spotkanie papieża Franciszka z kardynałem Sarah odbyło się w ostatnią sobotę, 9 lipca, co podkreślono zresztą w dzisiejszym oświadczeniu biura prasowego.
Oświadczenie przypomina również, że nr 299 obowiązującego "Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego" stanowi, że: "Ołtarz winien być zbudowany w oddaleniu od ściany, aby łatwo można było obchodzić go dookoła i celebrować przy nim w stronę ludu. Wypada go tak umieścić wszędzie, gdzie to jest możliwe. Ołtarz powinien być ustawiony w takim miejscu, by rzeczywiście stanowił ośrodek, ku któremu spontanicznie zwracać się będzie uwaga całego zgromadzenia wiernych".
Jak pisze watykanista Gerard O'Connell, oświadczenie kardynała w Londynie podczas konferencji Sacra Liturgia 5 lipca spowodowało konsternację i wiele zamieszania w wielu częściach Kościoła na całym świecie, również w Watykanie.
Jak zauważył O'Connell, stawiano sobie pytania, czy kardynał działał z własnej woli, czy też otrzymał zezwolenie od Watykanu na wydawanie takich oświadczeń.
- Dzisiejszy komunikat Watykanu wyjaśnił, że ​​Franciszek nie upoważnił nikogo do wysuwania propozycji, które nie odpowiadają temu, co jest przewidziane w księgach liturgicznych zatwierdzonych przez papieża - pisze O'Connell.
Obecnie oświadczenie wydane przez Federico Lombardiego SJ jest dostępne jedynie w języku włoskim, nie ma jeszcze oficjalnego tłumaczenia. Korzystaliśmy z roboczego tłumaczenia wykonanego przez watykanistów Gerarda O'Connella (America Magazine) oraz Ines San Martin (Crux).
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oświadczenie Watykanu dotyczące reform w celebracji Mszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.