Oświęcim: 68. rocznica śmierci Edyty Stein

KAI / psd

Modlitwa w Birkenau za pomordowanych i o pokój na świecie, Msza św., wykład oraz wystawa złożą się na program obchodów 68. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykt od Krzyża, które odbędą się 9 sierpnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Edyta Stein – pochodząca z rodziny żydowskiej niemiecka filozofka, karmelitanka – zginęła w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau 9 sierpnia 1942 roku.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się od wykładu ks. prof. Wojciecha Zyzaka pt. „Wiara jako centralne zagadnienie w życiu i twórczości Edyty Stein”. Następnie otwarta zostanie wystawa "Znaki Pamięci" i zaprezentowane zostaną książki "God and Auschwitz" i "Gott und Auschwitz" – angielskie i niemieckie tłumaczenia pracy zbiorowej "Bóg i Auschwitz". Odbędzie się także promocja odnowionego wydania Drogi Krzyżowej w Auschwitz-Birkenau, „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”

Po południu odbędzie się modlitwa za pomordowanych oraz o pokój na świecie na terenie byłego obozu niemieckiego. W kaplicy sióstr karmelitanek bosych w Oświęcimiu bielsko-żywiecki biskup Tadeusz Rakoczy odprawi uroczystą Mszę św.

Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej, jako jedenaste dziecko Zygmunta i Augusty z domu Courant. Jej pasją była filozofia. Zyskała wielkie uznanie Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii, pod którego kierunkiem studiowała. Następnie już jako doktor filozofii i świetnie zapowiadający się naukowiec przeżyła nawrócenie i w 1922 roku przyjęła chrzest w Kościele katolickim. Przywdziała karmelitański habit, przyjmując w zakonie imię Teresy Benedykty od Krzyża.

Podczas masowego aresztowania Żydów w Holandii nie ominięty został także klasztor sióstr karmelitanek w Echt. Edyta wraz z siostrą Różą zostały aresztowane i wywiezione do Auschwitz. Tydzień po aresztowaniu obie zginęły w komorze gazowej. Ich ciała zostały spalone.

Jan Paweł II ogłosił Edytę Stein błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 roku w Kolonii, a świętą – 11 października 1998 roku w Rzymie. Rok później ogłosił ją współpatronką Europy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oświęcim: 68. rocznica śmierci Edyty Stein
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.