Otwarto Dni Kultury Chrześcijańskiej

Abp Michalik zachęcał w homilii do odkrywania swoich korzeni, które sięgają krzyża
KAI / PAP

Do 5 października odbywać się będą koncerty, wystawy i prezentacje multimedialne ukazujące kulturę chrześcijańską.

Obchody zainaugurowała wczoraj wieczorem Msza św. w archikatedrze przemyskiej w intencji artystów, twórców i działaczy kultury, celebrowana przez metropolitę przemyskiego abp. Józefa Michalika. Podczas Mszy oraz bezpośrednio po niej, Przemyski Chór Kameralny pod dyr. Andrzeja Gurana zaprezentował kompozycje ks. Wojciecha Lewkowicza.

Ks. Lewkowicz żył w latach 1901 – 1971. Był twórcą wielu pieśni religijnych. Pochodził z diecezji przemyskiej, jednak ze względu na komunistyczne represje musiał opuścić rodzime strony i po wielu perypetiach osiadł w Warszawie.

Abp Michalik zachęcał w homilii do odkrywania swoich korzeni, które sięgają krzyża.

Dzisiaj po godz. 20.00 w charakterze „Gwiazdy wieczoru” podczas XVII Festiwalu Piosenki Religijnej Archidiecezji Przemyskiej na Zamku Kazimierzowskim wystąpi Mariusz Bryś z zespołem w koncercie „Powrót, ale inaczej…”.

27 września o godz. 17.00 w czytelni głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej nastąpi otwarcie wystawy fotografii Marii Bator pt. „Przemyśl, jakiego nie znacie. Śladami wiary ojców naszych” z prezentacją multimedialną oraz wprowadzeniem dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego ks. Marka Wojnarowskiego. 29 września o godz. 17.00 w auli Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej prelekcja z prezentacją multimedialną Rity Dwernickiej pt. „Dar chrztu św. wpisany w piękno sakralne chrzcielnic”. Podczas spotkania zostaną poruszone następujące tematy: chrzest święty jako brama do nieba, ciekawe przykłady chrzcielnic z Przemyśla i Podkarpacia, i poetyckie spojrzenie na łaskę chrztu św. Zaprezentowane zostaną utwory m.in. kard. Karola Wojtyły, ks. Jana Twardowskiego.

Na 5 października zaplanowano otwarcie wystawy chorągwi liturgicznych Jadwigi Styrny-Nawrockiej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, połączone ze spotkaniem z artystką. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

Historia tego typu wydarzeń w Przemyślu sięga lat siedemdziesiątych. Swój rozkwit przeżywały w latach osiemdziesiątych, zwłaszcza w okresie stanu wojennego, gdy z Kościołem współpracowało wielu artystów, którzy chcieli uniknąć cenzury państwowej.

- W naszych czasach wydaje się, że tego typu imprezy straciły swoją popularność, choć pewnie w wielu miastach Polski nadal się odbywają. Nasze Towarzystwo, organizując od dwóch lat Dni Kultury Chrześcijańskiej, nadało im nową formę, związaną z promocją muzyki i sztuki sakralnej oraz poezji religijnej. Ten projekt dobrze wpisuje się w naszą misję: chronić i rozwijać sztukę sakralną dla przyszłych pokoleń – mówi Zofia Bator, prezes Towarzystwa Miłośników Sztuki Sakralnej, organizatora imprezy.

Patronat honorowy objęli: metropolita przemyski abp Józef Michalik oraz prezydent Przemyśla Robert Choma. Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Przemyślu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Otwarto Dni Kultury Chrześcijańskiej
Komentarze (1)
T
teresa
25 września 2010, 11:14
Wczoraj zakupiłam śliczną,ciepłą,wrzosową kurtkę dla córki w pewnej pilskiej firmie o chrześcijańskich korzeniach.Czasem wydaje mi się,że pewne zdarzenia są po prostu niemożliwe.Ale tak to już jest z Bogiem.