PAKP: wszystkie nabożeństwa należy odprawiać zgodnie z wielkopostnym harmonogramem

fot. Deposit Photos
KAI / sz

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego koronawirusem Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego apeluje o usilne modlitwy do Pana Życia – Jezusa Chrystusa o ustanie epidemii. Wszystkie nabożeństwa należy odprawiać zgodnie z wielkopostnym harmonogramem, a wiernym rekomendować, aby przystępowali do spowiedzi w dni powszednie, gdy gromadzi się w świątyniach mniej wiernych - brzmi komunikat polskich biskupów prawosławnych w sprawie epidemii koronawirusa.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Komunikat

Świętego Soboru Biskupów

DEON.PL POLECA

Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

w sprawie epidemii koronawirusa

z dnia 17 marca 2020 roku

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego koronawirusem w naszym kraju i pandemią na świecie, Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaniepokojony zaistniałą sytuacją, zwraca się do wiernych naszej Cerkwi z wezwaniem do czujności i odpowiedzialności w codziennym życiu i apeluje o usilne modlitwy do Pana Życia – Jezusa Chrystusa o ustanie epidemii i zdrowie wszystkich chorych, jak również tych, którzy niosą im pomoc – lekarzy i całego personelu medycznego.

Módlmy się do Wszechmogącego Boga, Źródła życia i Lekarza dusz i ciał naszych, o powstrzymanie tej śmiercionośnej epidemii.

Święty Sobór Biskupów rekomenduje dodanie do ektenii usilnej podczas Boskiej Liturgii próśb z „molebna w czasie morowego powietrza”.

Zobowiązuje się duchowieństwo do okazywania wszystkim chorym opieki duszpasterskiej i pomocy fizycznej. Przy parafiach należy uruchomić, w miarę możliwości, praktyczne formy pomocy potrzebującym.

Wszystkie nabożeństwa należy odprawiać zgodnie z wielkopostnym harmonogramem. Należy rekomendować wiernym, by przystępowali do Sakramentu Spowiedzi w dni powszednie, kiedy gromadzi się w świątyniach mniejsza ilość wiernych.

Odnośnie św. Eucharystii, Św. Sobór Biskupów stwierdza jednoznacznie, że św. Eucharystia jest źródłem życia, zdrowia duszy i ciała, wobec której żadna choroba nie ma mocy. Boska Eucharystia – jest Boskim ogniem, który spala wszelkie zło.

Przypominamy słowa Chrystusa skierowane do apostołów: „… w imię Moje będą wyrzucać demony… żmije będą brali do rąk i nawet gdyby pili truciznę, nic im nie zaszkodzi… kłaść będą ręce na chorych i uleczą ich”. (Mk16,18).

Treść tych słów naszego Zbawiciela wyjaśnia wszelką wątpliwość i potwierdza wieczną prawdę, że wiara czyni cuda.

Udzielanie św. Eucharystii dotyczy także chorych przebywających w szpitalach, miejscach odosobnienia itp.; zalecane jest przy tym stosowanie się do rekomendacji personelu medycznego lub innych właściwych służb. Dotyczy to także osób objętych domową kwarantanną.

Święty Sobór Biskupów rekomenduje duchowieństwu zapewnienie w świątyniach i pomieszczeniach parafialnych odpowiednich środków higienicznych, takich jak: płyny dezynfekcyjne, chusteczki do przecierania ikon, itp.

Na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego należy powstrzymywać się od spotkań w salach parafialnych.

Tylko mocna wiara, modlitwa, szeroko rozumiana wstrzemięźliwość, pokuta – tak jak miało to miejsce w historii naszej Cerkwi – pomogą nam i dzisiaj pokonać epidemię, która dotyka nasze pokolenie.

„Boże! Wspomóż, zbaw, zmiłuj się, ochroń nas łaską Twoją; wybaw nas od choroby, abyśmy wychwalali Ciebie z dziękczynieniem, teraz i zawsze, i na wieki wieków”. (Molebien w czasie morowego powietrza)

ks. Jerzy Doroszkiewicz

sekretarz Kancelarii Św. Soboru Biskupów PAKP

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

PAKP: wszystkie nabożeństwa należy odprawiać zgodnie z wielkopostnym harmonogramem
Komentarze (2)
JK
~Jan Kowalski
18 marca 2020, 11:38
Mijają wieki a Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego dalej tkwi po uszy w średniowieczu.
MK
Michał Klimek
18 marca 2020, 00:06
Pięknie wyrażona wiara w moc Eucharystii. A my dzielimy trochę włos na czworo zastanawiając się nad różnicami między przypadłością i substancją w odniesieniu do tego, czy przyjmować Komunię Świętą do ust, czy do ręki i czy Ciało Chrystusa może przenosić wirusa, czy nie. Sam niestety mam z tym problem - "nawet gdyby pili truciznę, nic im nie zaszkodzi" - gdzie w tym wypadku kończy się żywa wiara, a zaczyna wystawianie Boga na próbę?