Pallotyni wytyczają swoje nowe priorytety

(fot. pallotyni.org)
KAI / mh

O nowych zadaniach apostolskich i ewangelizacji w nowych czasach debatują od wczoraj pallotyni. W Konstancinie-Jeziornie odbywa się XXII Zebranie Prowincjalne ich warszawskiej prowincji. Obecnie skupia ona 420 członków, a w zebraniu uczestniczy 45 delegatów.

Ks. Adam Golec z zarządu generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego powiedział, iż "od uczestników Zebrania oczekuje się sposobu postępowania Abrahama pozwalającego prowadzić się przez Boga obietnicy". Obrady toczą się w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie pod hasłem: "Dom, Świętość, Zjednoczenie. U źródeł ewangelizacji w nowych czasach". W zebraniu bierze w nim udział 52 uczestników, w tym 45 delegatów: 20 delegatów, którym przysługuje uczestnictwo "z urzędu" oraz 25 delegatów przedstawicieli wspólnot prowincji w Polsce i na świecie.

Przełożony Prowincji Chrystusa Króla ks. Józef Lasak ocenia, że prowincja stoi obecnie przed wyzwaniem, jak przekuć pozytywne doświadczenia jubileuszu 50. rocznicy kanonizacji św. Wincentego Pallottiego na konkretne działania. Jego zdaniem, obchody jubileuszowe pozwoliły z bliska doświadczyć piękna pallotyńskiego charyzmatu, objawiającego się we współpracy duchownych i świeckich.

Prowincjał zapowiedział, że refleksja odbywać się będzie w duchu ciągłości tradycji pallotyńskiej i w jedności z Kościołem powszechnym, który aktualnie przeżywa Rok Wiary, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Dodał, że impulsem do wytyczenia nowych przedsięwzięć apostolskich będą propozycje wypracowane w Ariccia przez XX Zebranie Generalne z 2010 r., a także zakończony, ale ciągle żywy w pamięci, jubileuszowy rok 50. rocznicy kanonizacji założyciela pallotynów.

O konieczność powrotu do własnych korzeni mówił też wicegenerał pallotynów ks. Golec. - Jesteśmy wezwani do szukania inspiracji właśnie w apostolskiej gorliwości św. Wincentego Pallottiego. On sam zaprasza do zaczerpnięcia ze źródeł jego charyzmatu, a jednocześnie mobilizuje do kreatywności w sposobach wyrażenia go w dzisiejszych czasach - zaznaczył.

Zebranie Prowincjalne jest zwoływane przynajmniej raz w ciągu trzyletniej kadencji zarządu prowincjalnego. Zajmuje się ono badaniem życia prowincji i rozwoju apostolskiej działalności; planuje nowe zadania i podejmuje decyzje w ważniejszych sprawach prowincji, zwłaszcza w tych, które dotyczą nowych poczynań apostolskich i nowych form rządzenia albo pociągają za sobą dodatkowe, długofalowe zobowiązania dla prowincji; wydaje statuty i zarządzenia dla prowincji.

Oprócz delegatów w zebraniu biorą udział także zaproszeni obserwatorzy. W gronie tym są: ks. Adrian Galbas SAC - przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego, ks. Aleksander Pietrzyk SAC - przełożony Regii Miłosierdzia Bożego we Francji oraz przełożona prowincjalna sióstr pallotynek w Polsce - s. M. Bernadetta Turecka SAC. Gościem specjalnym będzie także abp Henryk Hoser SAC, który 8 lutego spotka się z uczestnikami Zebrania, by wygłosić konferencję i przewodniczyć celebracji eucharystycznej.

Pallotyńska Prowincja Chrystusa Króla obecnie liczy 420 członków, w tym 333 księży i 30 braci po wiecznej konsekracji. W Polsce jest 26 kanonicznie ustanowionych wspólnot prowincji, zaś poza granicami 28, choć są one liczebnie mniejsze. Pallotyni z Prowincji warszawskiej są zaangażowani duszpastersko w 16 krajach świata. Prawie jedna trzecia z nich pracuje poza granicami Polski w 5 zagranicznych delegaturach (na Ukrainie, w Słowacji i Czechach, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Kolumbii i Wenezueli oraz Kanadzie), na Antylach (Barbados-St.Lucia) oraz w kilku europejskich krajach, zasilając personalnie inne prowincje Stowarzyszenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pallotyni wytyczają swoje nowe priorytety
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.